Szombat reggeltől életbe lépnek az ország újraindításának újabb intézkedései,
éjfélre módosul a kijárási tilalom, a boltok és a vendéglátóipari egységek pedig este 11-ig lehetnek nyitva – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában, pénteken. Szavai szerint a védettségi igazolvánnyal rendelkezők előtt egyebek mellett megnyílnak a vendéglátóhelyek belső terei, a mozik, a színházak és az állatkertek, a kiskorúak pedig felnőtt, nagykorú rokon kíséretében szintén látogathatják ezeket a helyeket.

A kormányfő beszámolója szerint csütörtök estig több mint 3,9 millió főt oltottak be, szombatra már biztosan meg lesz a négymillió beoltott, ezért léphetnek életbe az új szabályok.
Orbán Viktor közölte: döntöttek arról is, hogy a 16 és 18 év közöttieket is lehet oltani, ám csak Pfizer-vakcinával, az oltás kezdete az érettségi után, május 10-ét követően lesz. Hozzátette: holnaptól kell félretenni a Pfizer készítményeiből, ezért már csak a mai napon olthatnak az orvosok ezzel a vakcinával, utána pár hétig nem lesz elérhető.
Mire jó a védettségi igazolvány?
A teraszok megnyitása és a további intézkedések kapcsán a miniszterelnök hangsúlyozta: amíg valaki nincs beoltva, addig még megfertőzhet másokat, és az egyéni felelősség szerepét is aláhúzta. – Nem vagyunk túl a járványon, az utolsó ütközet közben vagyunk, a szabályokat be kell tartani – tette hozzá a miniszterelnök.
A miniszterelnök arra is kitért, hogy részletszabályok megalkotásával olyan csoportoknak is segítenek, mint például a 700 ezres horgásztársadalom.
– Már odáig jutottunk, hogy több a vakcinánk és oltási kapacitásunk, mint ahányan regisztráltak. Mi vagyunk az egyetlen ország, aki olyan állapotba jutott, hogy ha valaki vakcinát szeretne, regisztrál, odamegy és megkapja.
Ez egy nagy siker, amire büszkének kell lenni – mondta a kormányfő, aki arra a jelenségre is felhívta a figyelmet, hogy amikor úgy érezzük, kicsit jobb a helyzet, az oltásért való roham lelassul, pedig még sokaknak kell felvennie a vakcinát a járvány megállításához.
Döntöttek az egyetemekről
Annak kapcsán, hogy a parlamentben a héten döntöttek az egyetemek átalakításáról, s az ellenzék azzal fordult az Alkotmánybírósághoz, hogy szerintük a kormány kiárusítja a közvagyont, a kormányfő úgy fogalmazott: „Örülök, hogy végre a víruson kívül más témák is közfigyelmet kaphatnak.” Az átalakítás szükségességét a miniszterelnök azzal magyarázta, hogy Magyarországon rendkívül rugalmatlan felsőoktatási rend működik, s a mai egyetemi rangsorokat megnézve kevesebb büszkeséget találhatunk, mint régen, s szerinte a magyar fiatalokban és elkötelezett tanárokban ennél sokkal több van. – Nagyon sok okos és tehetséges ember, aki tanár is lehetne, más pályát választ, mert nincs vonzerő. Arra jutottunk, hogy a magyar egyetemeket átalakítjuk alapítványi munkára, és miután látták, hogy ennek pozitív eredményei vannak, az egyetemek úgy döntöttek, szeretnének egy ígéretesebb rend alapján működni – fejtette ki Orbán Viktor.