Őrző-védőkkel folytatódik a vita a Dunaferr miatt

A péntek esti megakadályozott gyárfoglalás után folytatást ígérnek a résztvevők. Vezetőjük elmondása szerint megpróbálják megakadályozni az ISD Dunaferr Dunai Vasmű Zrt. 99,64 százalékos tulajdonosának és a társaság több ezer munkavállalójának az érdekében azt, hogy a társaságot felszámoltassák, a vagyon eltulajdonítását tovább leplezzék, a beszállítói és köztartozásokat kifizetetlenül hátrahagyják.

2021. 04. 17. 16:59
Fotó: Dunaújvárosi Hírlap/Zsedrovits Enikő
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Őrző-védőkkel folytatódik a vita a Dunaferr miatt. A péntek esti dunaújvárosi gyárfoglalást határozottan fellépve megakadályozta a rendőrség, amikor is a polgármester megfogalmazása szerint mintegy száz fő őrző-védő ember megpróbálta elfoglalni a Dunaferr üzemi területét. Szombaton még mindig több száz rendőr garantálja a törvényességet és biztosítja a közrendet a kohászvárosban.

Pénteken minden őrző-védőt és a vezetőjüket igazoltattak, egy fő ellen különösen veszélyes tárgy miatt eljárás indult, de egyébként bűncselekményt a hatóság megállapítása szerint senki sem követett el. Az úgynevezett gyárfoglalók pénteken még feladták a tervüket. A városban szombatra megnyugodtak a kedélyek, a korábbi rémhírek sem terjednek tovább, ám a kohászat feletti tulajdonjogvita egyáltalán nem zárult le.

Csődközelben a vasmű?

Nemcsak a tulajdonosok közötti vitáról, de az ISD Dunaferr működésével, pénzügyi helyzetével kapcsolatban is ellentmondásos információk látnak napvilágot. A nyilvánosan hozzáférhető cégadatokból kiderül, hogy az elmúlt hetekben több végrehajtási eljárás indult a Dunaferr-rel szemben, emellett a 2019-es üzleti évről nem készült el a közzétehető beszámoló. Emellett a munkavállalók sem kapták meg időben a fizetésüket, a vasas szakszervezetek helyi képviselőit pedig távol tartja a gyártól a menedzsment. A dolgozóknak tett ígéret szerint április elején kellett volna megkapniuk elmaradt bérük egy részét, ám a menedzsment nem tudott eleget tenni az ígéretének. A Dunaferrnél a cégjegyzésre jogosult Evgeny Tanchilevich egy osztrák cégre, a Safin Handelsre engedményezte a Dunaferr acéltermékeinek az eladásából befolyó teljes bevételt. Beszámolók szerint a vasmű jelenleg a kapacitásának a harminc százalékát sem használja ki, ráadásul a pandémia is jelentős költségnövekedést okozott. (N. K.)

A gyárfoglalók vezetőjeként az Index.hu nevezte meg Mikó Istvánt, aki ma írásban jelentkezett a portálnál, és ahogy írják, aláírásában ez áll: „Mikó István, Steelhold Limited meghatalmazott képviselő”. Ez a cég az ISD Dunaferr Zrt. többségi tulajdonosa.

Mikó ezt írja a közleményében:

„A tegnapi napon előre jeleztük, hogy jogilag alátámasztott bizonyítékok alapján ismételten megpróbáljuk megakadályozni az ISD Dunaferr Dunai Vasmű Zrt. 99,64 százalékos tulajdonosának és a társaság több ezer munkavállalójának érdekében, hogy a társaságot felszámoltassák, a vagyon eltulajdonítását tovább leplezzék, a beszállítói és köztartozásokat kifizetetlenül hátrahagyják.

A jobbikos Polgármester Úr (Pintér Tamás, Dunaújváros jobbikos polgármestere – a szerk.) figyelmébe is ajánlom azt az iratot, amelyben Nagy Péter ügyvéd az ISD Dunaferr Dunai Vasmű Zrt. elektronikus kapcsolattartásért, a cégkapu kezeléséért felelős adminisztratív állományát arra utasította, hogy két felszámolási eljárás esetében is a cégkapura érkező iratokat a második kézbesítést követő 3. napon túl töltsék le, tehát ezzel a társaság elleni felszámolási eljárásokban keletkező végzések jogerőre emelkednek,

így mind a munkavállalók, mind a beszállítók egyetlen fillérhez sem juthatnak! Nem szükséges atomfizikusnak lenni ahhoz, hogy kitaláljuk, mire megy ki ez az egész”

– írta a Steelholding képviseletében eljáró Mikó István.

Akinek a közleményében továbbá az áll, hogy a Nemzeti Klímavédelmi Hatóság több mint 139 millió euróra büntette a Dunaferr egyik kapcsolt cégét a szén-dioxid-kvóta miatt, illetve 2020-ból egy mintegy 98 milliárdos széndioxidkvóta-bírsága és környezetvédelmi adófizetési kötelezettsége van a vállalatnak.

Mikó egyébként a közleményben azt állítja, nincs orosz–ukrán vita, ő is magyar állampolgár, és nem akarja, hogy a magyar adófizetőkkel fizettessék meg az ISD Dunaferr Zrt. volt vezetői által okozott károkat.

Mikó az Index.hu kérdésére elmondta, hogy mivel a gyár területe a Steelhold tulajdonában van, ezért az ötszáz (sic!) fős csapattal az volt a céljuk, hogy átvegyék az ingatlan területét, hisz az a megbízójuk jogos tulaja.

„Hogy fogunk-e ismét próbálkozni? Igen, hiszen szeretnénk érvényesíteni a megbízó Steelhold jogos érdekét, márpedig az üzem területe az övé”

– közölte szándékukat Mikó. Megjegyezte, hogy a következő alkalommal még nagyobb csapattal, hat-nyolcszáz emberrel érkeznek. Hogy ezt pontosan mikor tervezik, egyelőre nem tudott válaszolni, csak annyit mondott, remélhetőleg minél előbb, mert a cég felszámolása a küszöbön áll.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.