Arra használd, amire való! – keménykötésű japán terepjáró teszt

A kis terepjáró olyan, mint egy célszerszám.: csak rendeltetési céljának megfelelő környezetben domborodnak ki képessége.

null

Néhány módosítással közel 19 éve gyártja a Suzuki a Jimny terepjáró aktuális nemzedékét, amely igazi unikum a piacon. Azért kezd lassan a különlegesség kategóriába tartozni, mert a kőkemény terepjárók kora leáldozóban van, pontosabban alig van már ilyen célgép Európában. A Nissan Patrolok vagy a Mitsubishi Pajerók helyett a magasabb komfortszintű modellekre vágyik az átlagautós, és a Jimnyhez is hasonló igavonókra csak egy egészen szűk körnek van igénye.

Suzuki Jimny 1.3
Fotó: Hilbert Péter / AUTOMOTOR.HU

Akinek viszont szüksége van egy igazi terepjáróra és nem jöhetnek szóba a némi túlzással csak villantásra alkalmas szabadidő-autók, annak a Jimny a kevés alternatíva egyike. 4 490 000 Ft-os alapárával finoman szólva sem olcsó, hiszen ennyiért egy tisztességes, modern Vitarát is kapunk, de itt tényleg azon van a hangsúly, hogy ahol a többi autó elakad, a Jimny a kisujjából kirázza az elvégzendő feladatot. A méregdrága luxusterepjárókban hiába van elektronikusan vezérelt összkerékhajtás, légrugós futómű és a talajviszonyokhoz igazítható menetprogramok, a Jimny ott is elmegy, ahol a nagyteljesítményű nagyvasak elvéreznek.

Keveset változott a belső az elmúlt években. A 4×4-es hajtás a középkonzolon lévő gombsorral aktiválható Nem langalétáknak való a hátsó sor, de a 3,5 méteres hosszból nem lehet többet kihozni.
Fotó: Hilbert Péter / AUTOMOTOR.HU

Nincs ebben semmi trükk, egyszerűen csak arról van szó, hogy a rövid tengelytáv és a minimális túlnyúlások miatt még szélsőséges körülmények között sem vall szégyent a játékautónak tűnő Jimny, pedig 190 mm-es hasmagassága nem is különösen sok. A 34 és 46 fokos terepszögek igazi ásszá teszik a modellt a kaptatóknál és siratófalaknál. A felezőre meg tényleg csak extrém helyzetekben lehet szükség, az egyes fokozat kellően rövid ahhoz, hogy ne legyen gond a felkapaszkodás. Az alvázas, merev tengelyes felépítésnek és a szűkre szabott váltóáttételezésnek utcai használatban azért megvan a hátránya. Kissé ügyetlenül lépked át a keresztbordákon, de ennél sokkal zavaróbb, hogy kényelmes utazósebessége mai mércével nagyon alacsony.

Oldalnézetből is jól látszik, milyen parányi terepjáró a Jimny, tengelytávolsága 2250 mm
Fotó: Hilbert Péter / AUTOMOTOR.HU

Mivel 45 km/óránál már elbírja az ötödik fokozatot, el lehet képzelni, hogy 100-110-nél már micsoda zaj van az autóban. Aki ennél gyorsabban akar menni a Jimnyvel, ott már felmerül az autókínzás vádja, és akkor ott van az a tény is, hogy a szerény hangszigetelés és a nem éppen áramvonalas forma miatt a motor- és szélzaj is jelentős. Azért sem való hosszú utakra, mert egyenesfutása bizonytalan, a parányi testet csak úgy tudjuk az autópálya sávjában tartani, hogy folyamatosan korrigálunk – nem éppen pihentető a vezetése.

Terepen érzi magát elemében a Suzuki klasszikusa a terepjáró tömege alig haladja meg az egy tonnát
Fotó: Hilbert Péter / AUTOMOTOR.HU

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

Toronyiránt – Két Suzuki Jimny összehasolítása

Nem kell kerülni az erdőt, ha úgy adódik, mert a Jimny terepen sokkal jobb figurát mutat, mint közúton – írja az automotor.hu.

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.