Egy sportos és takarékos puma

Ez az autó remekül érzékelteti, mennyi technikai trükköt kell bevetni a károsanyag-kibocsátás csökkentéséért folytatott harcban.

null

Van egy eleve takarékos, új generációs, háromhengeres, 1,0 literes turbómotor, amit teletömtek érdekes technikai megoldásokkal, például már két olajlecsapató van a kipufogógáz-visszavezetésben, a vezérlést szíj helyett olajban futó lánccal hajtják, a vezérműtengelyeket pedig nem a hengerfejhez, hanem a szelepfedélhez rögzítik. Mindezt a Ford megfejelte hengerlekapcsolás funkcióval, sőt, ha ez sem lenne elég, 48 voltos villamos rásegítés (önindító/generátor) is van a fedélzeten! Szóval technikai szempontból a szegmens egyik, ha nem a legfejlettebb hajtásláncú modelljéről van szó a Puma képében.

Ford Puma 1.0 EcoBoost Hybrid
Fotó: Stefler Balázs / AUTOMOTOR.HU

Rendben, de ez pontosan mit jelent a gyakorlatban? Például azt, hogy a 125 lóerős változat fogyasztása városban 6,0 liter alatt tartható, amivel már a dízelek szintjét hozza. A háromhengeres hang ugyan jelen van, de a 48 voltos rendszer miatt annyira finom az újraindítás és a leállítás, hogy a legtöbbször egyáltalán nem veszi észre a sofőr. 20 km/óra alatt nemcsak üresben lövi le a motort a vezérlés, hanem akkor is, ha fokozatban gurulunk (pl. fekvőrendőrhöz közeledve). Persze más előnye is van a hibridségnek, például a villanymotoros rásegítés miatt alapjárattól terhelhető és a parányi erőforrás ellenére a menetteljesítményekre egyáltalán nem lehet panaszunk, a Puma négy személlyel sem vall szégyent – egyedül autópályán jönne jól némi plusz nyomaték.

Ismerős Ford-berendezés egy új, változtatható grafikájú műszerfallal. A kézifék hagyományos kar
Fotó: Stefler Balázs / AUTOMOTOR.HU

Ahogyan a motor leállítása és újraindítása sem zavaró, úgy a hengerlekapcsolásból a tesztprogram alatt is mindössze annyit éreztem, hogy 80-as tempónál hatodikban megváltozik a hangszín, de amint egy hajszálnyival is több gázt adunk, a pihenő középső hengert mindössze 14 ezredmásodperc alatt újraindítja. Az egyetlen, amit szokni kell, az a motorfékhatás. Miután lelépünk a gázról, egy kis szünet után érzékelhető csak lassulás, ekkor a műszerfalon lévő piktogram is mutatja, hogy most táplálja vissza az energiát a rendszer az akkumulátorba. A motorpalettát egyébként nem bonyolították túl, a 125 lovas verzió létezik rásegítés nélkül is, illetve csúcsváltozatként ott van az 1,0 literes blokk 155 lóerős változata – automatikus váltó csak később lesz elérhető.

Széles tartományban állíthatók az első ülések, a huzatok cipzár segítségével levehetők. A kupés tetővonal látványos, de nincs jó hatással a fejtérre
Fotó: Stefler Balázs / AUTOMOTOR.HU

Őszintén szólva azonban van egy meglepetés is a Pumában: klasszikus vezetési élményt ad, hiszen pontos a váltó, az enyhén feszes futóművel kategóriáját meghazudtolva fordul, és a kormányzás is direkt. A vetélytársak ebből a szempontból most csak futhatnak a Puma után!

Az elektromos fedélmozgatás a kulcs nélküli ajtónyitással együtt rendelhető
Fotó: Stefler Balázs / AUTOMOTOR.HU

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.