Két kompakt SUV Ázsiából

Az egyik öblös szívó-, a másik kis lökettérfogatú turbómotorral.

null

A 2010-ben debütált Mitsubishi ASX SUV már több modellfrissítésen is átesett, de az immár kiteljesedett X-arc is jól áll neki. Elölről nehéz megkülönböztetni a modern fejlesztésű Eclipse Cross szabadidő-autótól, oldalról és hátulról azért kiütközik a több márkaarculattal ezelőtt megalkotott vonalvezetés. Belül alig változott valami az elmúlt évtized során, a műszerfal szélső szellőzőnyílásai kezdettől fogva így néznek ki, épp csak a kormánykereket cserélték le és a középkonzolt finomították. Itt jelent meg a zongoralakk-fekete fényezés, a központi érintőképernyő mélyen és lapos szögben áll. A helykínálat tíz évvel ezelőtt rendben volt, mára már elhúztak mellette az ellenfelek; a padlóhoz képest elég magas az ülőlap ahhoz, hogy kényelmes legyen az utazási pozíció.

Mitsubishi ASX 2.0 CVT 4WD és Ssangyong Korando 1.5 Turbo GDI 6AT
Fotó: Stefler Balázs / AUTOMOTOR.HU

A downsizing, azaz egyre kisebb lökettérfogatú turbómotorok divatja nem kerülte el a Mitsubishit sem, a korábban már említett nagytestvér például 1,5 literes turbómotort kap, ehhez képest az ASX-nél épp upsizing történt, azaz nagy lökettérfogatú szívómotorral lehet csak megvásárolni a frissítés után. Nem most kapta meg a 2,0 literes benzinmotort, hiszen az már kezdettől fogva választható volt hozzá például az Egyesült Államokban, egyszerűen kikoptak mellőle az európai piacon korábban kínált motorok, és nem maradt más választása a Mitsubishinek.

A szellőzőket is magába foglaló horizontális panel uralja a műszerpultot. A dizájn tetszetős, a minőség kifogástalan. Érezhetően eljárt az idő az ASX belső hangulata felett, de a korrekt működést előtérbe helyezőknek így sem kell csalódniuk
Fotó: Stefler Balázs / AUTOMOTOR.HU

Tíz éve 4B11 volt a motorkód, az Euro 6D-TEMP előírásnak megfelelő pedig már a 4J11-nél tart. A 150 lóerős négyhengereshez fokozatmentes automatikus váltó csatlakozik, de nem kell megijedni, az elmúlt évek alatt sikerült gatyába rázni a szerkezetet. Csak tényleg padlógázra történik az, hogy maximális fordulatra pörgeti a motort az elektronika, egyébként a pedálkezelés intenzitástól függően 3000-4500/percre nő a fordulat – ilyenkor is már bőven van nyomatéka a gyorsításhoz.

A kedvezőbb fogyasztású turbó és a ma már ritkaságszámba menő 2,0 literes szívómotor is szerethető
Fotó: Stefler Balázs / AUTOMOTOR.HU

Érdekes élmény, hogy ha gyorsítás közben nyomunk padlógázt, szó szerint ugrik egyet az ASX, ahogy maximális fordulatra növekedik a fordulat, miközben az áttétel már gyorsításra van belőve. Összkerékhajtása is volt a tesztautónak, ami egyszerű extrafelszerelés, és mivel a tesztidőszak során esőnek híján voltunk, nem nagyon éreztük a pozitív hozományait. A CVT-váltóval egyébként is finoman indul meg az autó, a sportos vezetés távol áll a karakterétől, a kormány kevés visszajelzést ad, és a felfüggesztést is a kényelemre hangolták, nem kanyarvadászatra.

Az ASX sziluettje egységesebb, a kevesebb itt jobban kamatozik. Játék a C-oszloppal, hangsúlyos törésvonal és domborítás a Korandónál
Fotó: Stefler Balázs / AUTOMOTOR.HU

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.