Egyedi stílusú autóval érkezik az almárka

Egyszerre retró és futurisztikus az első villanyautójuk.

null

Mérete alapján nehezen sorolható kategóriába: a 4,6 méter manapság a nagyra nőtt kompaktok sajátja, de a 3 méteres tengelytávolság a luxusautókra jellemző – olvasható az Autó-Motor cikkében.

A furcsa arányok oka, hogy a tengelyek között helyezik el az akkumulátort, aminek kell a hely.

A formatervezők minden egyes karosszériaelemet aprólékosan megformáltak, a 20 col átmérőjű felnik műalkotásnak is beillenek, és akkor itt vannak még a LED-es lámpák, amelyek nappal és különösen éjjel egyedi látványt nyújtanak – Executive felszereltségtől jár az orr fekete panelje alatti, V alakú betét fűrészfogszerű díszvilágítása. Az utastérben már szinte hagyományosnak mondható a kialakítás, dupla kijelző kerül a műszerfalra, és van néhány fizikai kapcsoló is, amelyekkel gyors elérést kapunk a menüben, például az ülés/kormányfűtés az érintőképernyőről aktiválható. Hasznos a két első ülés közötti, hosszában állítható tároló, amely elég nagy női kézitáskák befogadásához, és több USB-csatlakozót is kínál telefontöltéshez.

A minden elérhető extrával felszerelt First Edition tesztautóban még a lábtartós, gombnyomásra kényelmes pihenőhellyé alakuló első ülések is ott voltak, ezek arra hivatottak, hogy a töltés kényszerű várakozása alatt pihenni tudjon az ember.

A második üléssorban manuálisan lehet állítani a támla dőlésszögét és elektromosan az ülés helyzetét. Utóbbi a csomagtér növelését szolgálja, papíron szépen hangzik az 587 literes érték, de ránézésre nincs meg: abba beleszámolják a raktérpadló alatt és a kocsi orrában lévő rekeszt is – az első hajtómotor miatt utóbbi olyan kicsi, hogy még egy töltőkábel befogadására sem alkalmas.

Egyedül a kormány mögé rejtett irányválasztó kar elhelyezését kell szokni, egyébként minden kezelőszerv működése ismerős, igaz, néha új funkciókat is elérhetünk.

Vegyük például a kormány mögötti füleket, amelyekkel alapesetben az energia-visszatermelés mértékét állíthatjuk (motorfékhatás), de a bal oldali fül tartós húzásával egészen megállásig lassítható az autó, és ilyenkor csak a menetpedál lenyomására indul meg; kézifékkel váltják ki az egypedálos megoldást. A 306 lóerős rendszerteljesítménnyel ajánlatos óvatosan bánni, padlógázra döbbenetes erővel ugrik előre az autó, észnél kell lenni és erősen markolni a kormányt, körforgalomból például az érintőt követve hajt ki. Hullámos útfelületen az elektronika korlátozza a hajtást/energia-visszatermelést, ami pillanatnyi torpanásként érezhető, egyébként jól kezeli az úthibákat az elektronikusan vezérelt lengéscsillapítással ellátott acélrugós felfüggesztés.

A kormányon elhelyezett, forgókapcsolónak látszó, de valójában nyomógombbal lehet választani az autó üzemmódjai között, Eco módban visszafogott gázreakciót kapunk kényelmes felfüggesztéssel, Sport módban megváltozik a gázreakció mértéke és feszes lesz a rugózás – a nagy tömeg miatt ilyenkor sem túl jók a kanyarvételi tulajdonságok, a kormányzás érzéketlen.

Alapáron 58 kWh kapacitású akkumulátorral és hátsókerékhajtással jön a Hyundai Ioniq 5-ös, az induló ár 15 millió Ft, a 72,6 kWh kapacitású telep felára 1 millió, az összkerékhajtásért 1,3 milliós felárat kérnek. Abszolút értékben drága autóról van szó, de a hasonló tudású villanyautókat a konkurenciánál is ennyiért adják. A próbált, nagy akkumulátorral és összkerékhajtással felszerelt autó egy feltöltéssel nagyjából 350 km-es hatótávolságot ígért, ennek realizálása viszont megköveteli az Eco mód használatát.

Az eredeti cikk IDE kattintva olvasható.

Borítókép: Hyundai Ioniq 5 (Forrás: Autó-Motor)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.