Mindenekelőtt mérjük fel, hogy mekkora terület áll a rendelkezésünkre. Az asztal ugyanis önmagában nem elég, tárolóknak és egy kényelmes széknek szintén helyet kell szorítani. Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy egy kisdiák esetében szükség van olyan dolgokra, amelyeknek a tanuláshoz semmi köze, de a gyerek közérzete szempontjából fontosak, pl. rajzok, fényképek.
Ha a gyerekszobában nem fér el az íróasztal, különítsük el a lakás legnyugodtabb sarkát erre a célra. A tervezés során vegyük figyelembe, hogy a gyermek jobb- vagy balkezes – ennek megfelelően helyezzük el az asztalt, valamint a lámpát, aminél lényeges, hogy írás közben a keze ne takarja el a fényt.
Sokan úgy gondolják, hogy az íróasztalt az ablak előtt kell elhelyezni, a természetes fény miatt, ám nem feltétlenül ez a legjobb megoldás. Komoly ellenérv, hogy a kicsik még nem tudnak olyan mértékben koncentrálni a feladataikra, hogy ne vonják el a figyelmüket a tanulásnál érdekesebb dolgok, amelyek a lakáson kívül történnek. Egy elsős gyerek esetében célszerűbb az asztalt egy fal elé helyezni, az oldalról érkező természetes fény elegendő. Olyan olvasólámpát válasszunk, aminek forgatható a feje, és a magassága állítható.
Praktikus kialakítású íróasztalt válasszunk, lehetőleg sok fiókkal, hogy a gyerek ceruzái és apró kincsei gond nélkül elférjenek. Ha nincs polcos tárolója, az asztal mellé szereljünk fel egy önálló polcot vagy vegyünk egy kis szekrényt, ahova a tankönyvek, füzetek, irattartók kerülnek. Utóbbi lehet nyitott vagy zárt, ez az ízlésünktől és a szoba stílusától függ, és persze fontos, hogy a gyermek mennyire rendszerető – ha kevésbé, akkor inkább ajtós változatot keressünk, így a rendetlenség nem lesz szembeötlő.
Rendszert hoz a gyerek életébe: órarend, tananyagok, határidők egy helyen – ezt biztosíthatja egy falitábla. Válasszunk akár mágneses vagy parafa táblát, esetleg egy akasztókkal kiegészíthető lyukacsos darabot, biztos, hogy könnyebbé teszi a család számára a mindennapi rutint.
Fontos, hogy a gyerekek helyes testtartással üljenek az asztalnál, hiszen a gerincük még változik, folyamatosan nőnek, egészséges fejlődésükhöz elengedhetetlen a megfelelő bútor. Az állítható magasságú székeket időnként hozzá tudjuk igazítani a kicsik igényeihez.
A Lakáskultúra tippje: alapfeltétel, hogy a kisdiák szeresse az új bútorait és a kiegészítőket, és szívesen üljön le tanulni. Ezért érdemes vele együtt kiválasztani az asztalt és a kiegészítőket – természetesen finoman a megfelelő irányba terelgethetjük a gyermek igényeit.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.