Mik a műanyag nyílászárók előnyei és hátrányai?

Tartósak, könnyen tisztíthatóak és ellenállóak: nem véletlenül annyira népszerűek a műanyag keretek.

null

Számos előnye van a műanyag keretnek, nem csoda, hogy rengetegen döntenek mellette. Kedvező az ára, könnyen kezelhető, egyszerű a beépítése, mérettartó és nem igényel felületkezelést. Hátránya, hogy nem igazán egyedi, idővel elöregszik, felülete bemattul és porózussá válik, illetve az újrafelhasználás nem megoldott, gyarapítja a műanyaghulladékot. Beépítésük előtt érdemes tájékozódnunk – figyelmeztet a Lakáskultúra.

Fóliázás

Változatos színekben, fóliázott felülettel is rendelhető. Kérhetünk fóliázást az egyik vagy mindkét oldalra, kb. 30-35%-os, illetve 50%-os felárral. Ha például mindkét oldalon diófaszínű fóliázást választunk, az közel egy árban lesz egy egyszerűbb, fából készült termékkel.

Vasalat, kamraszám, szellőztetőelemek

A körbefutó műanyag profilt egy merevítő vasalat erősíti, amit meg lehet vizsgálni az üzletekben kiállított metszeteken. Legyen a keret 5-7 légkamrás, mert az alacsonyabb kamraszám gyengítheti az üveg hőszigetelő képességét.

Hibalehetőség, ha bukó állásban befolyik az esővíz, ami a tok külső felületén kivágott kis lyukakon távozik, ám a nyílásba a hideg levegő is bejut, csak egy belső tömítés szigeteli, így nem tökéletes. Tehát minél több kamra és ütközés van a kereten, annál jobb.

Ugyanakkor a hermetikusan záródó ablakok is okozhatnak problémát, mivel így a pára sehol nem tud távozni a belső térből, ezért penészedni kezdenek a sarkok. Egyes típusoknál a gumitömítésen hagynak kis szellőzőréseket, de utólag a keretre is szerelhetők szellőztető elemek.

Fotó: MTI/Balaton József

Hang- és hőszigetelés

Rendelésnél figyeljünk a hang- és hőszigetelési mutatókra is. Az úgynevezett U-érték az adott épületszerkezet hőáteresztő képességét mutatja meg. Minél kisebb a szám, annál jobb a hőszigetelés, annál több energiát takaríthatunk meg. Az ablakoknál az adat vonatkozhat a tokra (Uf) és az üvegezésre (Ug); ezekből és felületi arányukból tevődik össze az Uw-érték, ami az egész ablakra vonatkozik.

Sok boltban csak az üveg U-értékét adják meg, de ezzel ne elégedjünk meg. Az üvegezés optimális esetben Ug 0,8-1 W/m2K, ez már 2 réteggel is elérhető, de ha biztosra akarunk menni, válasszunk 3 rétegű üvegezést. Akkor lesz megfelelő a hőérzet a lakásban, ha a tok Uf-értéke 1-1,4 W/m2K.

+1 tipp

Hiába választunk minőségi terméket, ha nem tökéletes a beépítés. Mindenképpen bízzuk a munkát szakemberre, aki a legmegfelelőbb módszerrel teszi végleges helyükre a nyílászárókat, és ügyel a beépítési mélységre is.

A belső páratartalom is meghatározó

A jó hőszigetelésű új vagy utólag szigetelt régi épületekben a szigetelés és a nyílászárók fokozott légzárása együttesen okozhat komoly páragondokat: a leghidegebb felületeken víz kondenzációját, a párazáró rétegnél nedvesedést, a fal hőszigetelő képességének leépülését.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.