A Dob utcában álló, 1939-ben épült belvárosi ház számtalan sötét és ragyogó történetet tudna mesélni a múltról.

Fotó: F. Tóth Gábor / LAKASKULTURA.HU
A Dob utcában álló, 1939-ben épült belvárosi ház számtalan sötét és ragyogó történetet tudna mesélni a múltról.
Egyrészt a borús időket idézi: a Zsidónegyedben sok házat elbontottak, helyükön épült ez a Wälder Gyula tervezte komplexum is. Az ikonikus ház a budapesti városépítészet igazi gyöngyszeme, de egy híres lakója miatt is érdekes, ugyanis 1968-ban egyik ablakán kiugorva vetett véget életének Seress Rezső, a Szomorú vasárnap című dal szerzője…
További figyelemre méltó adalék, hogy itt, a pincében kezdte meg első próbáit annak idején az LGT zenekar. A Bauhaus stílusú házban egy amerikai professzor lakásába látogatunk, aki – ahogy a képeken is látszik – rajong a meglepő színkombinációkért. A 38 négyzetméteres alapterületen egy szoba, hall, egy kis fürdő és – a két világháború közti belvárosi bérházak legénylakásaira jellemzően – egy aprócska teakonyha kapott helyet.
Az alapfelújítás után a professzor Vörös Kati lakberendezőt kérte fel, hogy töltse meg színekkel a tereket – ehhez három kiindulópont állt a tervező rendelkezésére. Mindenekelőtt néhány Tel-Avivban vásárolt, perzsa mintájú, kék, türkiz, piros és fekete iszfaháni csempe, másodsorban egy piros íróasztali lámpa, végül egy kékes-zöldes tónusú absztrakt festmény, a tulajdonos barátjának, Stephen Zeigfingernek az alkotása.
Első lépésként Kati a teakonyhát alakította át. A meglévő korpuszt megtartva csak a konyhabútor frontjait cserélte le tengerkék laminált felületre, amely gyönyörűen harmonizál a pult fölé került iráni csempe kék motívumaival. A tervező minden apró részlet kialakításakor fáradhatatlanul kutatott a megfelelő bútorok és kiegészítők után.
– Inspirációnak sok képet megnéztem Le Corbusier és a Bauhaus nagyjainak modernista enteriőrjeiről, fellapoztam a Domus építészeti magazin 1930-as, ’40-es, ’50-es évekbeli számait – meséli a tervező. – Régiségkereskedésekből, bolhapiacokról, lomtalanításról szereztem be a bútorokat, lámpákat, kiegészítőket, az antik darabokat többnyire saját kezűleg csiszoltam és festettem át a megálmodott árnyalatra. Én festettem kékre a hűtőszekrény ajtaját, a nappali térelválasztó polcát, a bejárati ajtót, a radiátorokat, a fürdő falát, de a hall régi piros polcát is.
A teljes cikket ITT olvashatja tovább.
Türkizben játszó terek Kapócs Zsóka színésznő lakásában
A lakberendezők gyakran azonnal tudják, melyik szín illik egy otthon hangulatához. Kapócs Zsóka is egy pillanat alatt döntött, amikor ebben a belvárosi lakásban a türkizt választotta meghatározó árnyalatnak – olvasható a Lakáskultúra cikkében.
Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.