A tisztasági festés fontossága – magunk is elvégezhetjük

Nem csak esztétikai szempontból, hanem az egészségünk miatt is fontos a falaink fertőtlenítése.

null

Lakóterünk levegőminőségét megannyi dolog befolyásolja. Ritkán esik azonban szó a falaink állapotáról, amely nagy szerepet játszik mindebben: a felületén megtapadó por és egyéb szennyeződések, a baktériumok és a más kórokozók, gombák, penészspórák megtelepedése mind kedvezőtlenül hathat a beltéri levegő minőségére. A tavaszi nagytakarítás mellett tehát érdemes néhány évente „letakarítanunk” falfelületeinket is. Különösen érvényes lehet a tisztasági festés a központi helyiségek esetében (mosdó, fürdőszoba, konyha, gyerekszoba, nappali) vagy olyan családoknál, ahol kisgyermek, háziállat vagy például porallergiától szenvedő családtag él – olvasható a lakáskultúra.hu cikkében.

Fotó: Pexels

A magyar lakosság azonban jellemzően 5-7 évente végez tisztasági festést – derül ki a Poli-Farbe közleményéből, amelyben Podmaniczki „Szobafestő” Attilát, alkalmazástechnikus elmagyarázza, hogyan érdemes nekilátnunk a tisztasági festésnek,melyek a gyakran elkövetett hibák, hogyan küszöböljük ki őket, így mi magunk is gyorsan és könnyedén el tudjuk végezni ezt a feladatot.

1. Kalkuláljunk pontosan!

Sokan már az alapoknál elkövetik a hibát, ezért a kiadások kalkulálásánál és a rászánt időben is lényegesen meghaladhatják az első becsléseket, ami valljuk be, bosszúságot okoz. Mérjük fel a falak állapotát, ha szükséges, javítsuk a hibákat, tüntessük el a lyukakat, repedéseket.

A gletteléstől sokan tartanak, pedig ma már kevés gyakorlattal is, például készre kevert glett használatával és egy spakli segítségével megoldhatjuk magunk is.

A kiadások tehát összeadódnak: a falhibák javításához szükséges anyagokból, a szükséges mélyalapozó és festékek mennyiségéből, valamint a szükséges eszközökből, úgy, mint spakli, henger, ecset, takarófólia, festéklehúzó rács, létra, vödör.

2. Nem biztos, hogy az olcsóbb a jobb

A festékek eltérő terméktulajdonságaik miatt, eltérő kiadóssággal rendelkeznek, így vásárláskor érdemes egyszerre megnézni a kiadósságot és az árat is. Ajánlott kerülni az olcsó, viszont több rétegszámot igénylő festékeket, amelyek akár 3-4 réteget is jelenthetnek, a kiváló fedőképességgel rendelkező falfestékek 1-2 rétegszámával szemben.

3. Hagyjunk időt a munkára!

A sikertelenségnek még egy sarkalatos oka lehet: a kapkodás. Ne sajnáljuk az időt például a glettel javított hibák csiszolására, portalanításra vagy a falfelületek mélyalapozására festés előtt. A mélyalapozó optimalizálja a felületek nedvszívó képességét, és javítja a fedőréteg tapadását.

4. Fontos a tisztasági festés időzítése

Az időjárás, a külső-belső hőmérséklet is befolyásolhatja a végső eredményünket. Beltéri falfestéshez az ideális lakáson belüli hőmérséklet 20-22 °C. Ha túl száraz és meleg a beltéri hőmérséklet (25 °C felett), gyorsabban köt és szárad minden anyag. Ez a tényező akár hibajavítás esetén, akár falfestés esetén is nehezítheti a dolgunkat: ha a glettanyagunk gyorsabban köt, nagyobb gyakorlat szükséges a felhordásához, illetve a festékanyag is gyorsabban „ráhúz” a falra, aminek következtében csíkos, foltos lehet falfelületünk.

A teljes cikk a tisztasági festés fontosságáról elérhető a Lakáskultúra oldalán.

Korábbi cikkünkben az otthonunk falainak dekorációjáról írtunk. A faldíszek kapcsán a legtöbben különleges burkolatokra gondolnak, pedig a frízek, stukkók is ebbe a kategóriába tartoznak. Stukkók, frízek és rozetták: így díszítsük a nagy falfelületeket.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.