A kutyasétáltatás aranyszabályai: mire figyeljünk?

Kedvencünk, a környékünk és mi magunk is jól járunk, ha betartjuk a kutyasétáltatás írott és íratlan szabályait.

null

Kutyát tartani egy egész más életforma. Napjainkban talán még inkább felértékelődött a kedvencünkkel töltött idő, hiszen a szabad levegőre és mozgásra késztet bennünket is. A téli időszakban – köszönhetően a korai sötétedésnek, a sokszor kedvezőtlen időjárásnak és a most érvényben lévő szabályoknak – egyébként is keveset vagyunk kint. Ha azonban kutyát tartunk, mindenképp sétálnunk kell vele, ez pedig nekünk és négylábúnknak is jót tesz.

Ellenőrizzük a kutyasétáltatás szabályait!

A saját környékünkön és ismeretlen területeken is érdemes utánanézni vagy érdeklődni, milyen hivatalos szabályok vonatkoznak ránk és ebünkre ezeken a részeken. Van, ahol csak pórázon és szájkosárral (pl. tömegközlekedési eszközökön) közlekedhetünk. Parkokban vagy a környék lakói által gondozott virágágyásoknál gyakran található tábla, amellyel jelzik számunkra, hogy nem mehet oda kutyusunk. Ezeket a jelzéseket tartsuk tiszteletben! A most érvényben lévő rendelet szerint pedig este 20:00 és hajnali 5:00 óra között csak lakóhelyünk 500 méteres távolságában sétáltathatjuk a kedvencünket.

Pórázzal vagy anélkül?

Közterületen a szabályok szerint nem sétáltathatunk kutyát póráz nélkül. Mielőtt más helyen levennénk róla a hámot, tájékozódjunk! Vegyük figyelembe, hogy sokan nem szeretik, ha a kutya a közelükbe megy, és a gyerekek is gyakran megijednek egy szabadon közlekedő ebtől. Mind a kisebbek, mind a kutyánk félelmét nehéz kiszámítani előre, az ijedtségnek pedig akár súlyos következményei is lehetnek.

A pórázt csak abban az esetben vegyük le a kutyusról, ha szabad terepen vagyunk vele és tökéletesen megbízunk benne, hogy nem eshet baja négylábú barátunknak
Fotó: unsplash

Óvatosan az idegenekkel!

Fontos figyelnünk arra, hogy idegenekhez ne menjen oda kedvencünk. Vannak, akik tartanak a kutyáktól, mások allergiásak lehetnek a szőrre például. Kivétel akkor lehet, ha valaki kifejezetten ráutaló magatartást tesz a kutyákhoz való közeledésre. Utcára csak akkor menjünk kutyával, ha az alapvető vezényszavakat ismeri, érti és engedelmeskedik nekik.

Ha másik állattal ismerkedne…

Nem csak az emberekhez, hanem más állatokhoz, kutyákhoz vagy macskákhoz se engedjük közel, hiszen nem tudjuk, milyen reakcióra számíthatunk, ezzel pedig kedvencünket is baj érheti. Gondoljunk csak egy kóbor cicától kapott támadásra, amely után akár állatorvosi ellátásra is szorulhat a kutyánk!

Zacskó nélkül sehova

Alapvető, hogy a kutya ürülékének felszedéséről mindig a gazdi gondoskodik. Mindig legyen nálunk erre alkalmas zacskó vagy más eszköz. Nemcsak látványra nem szép, hanem komoly egészségügyi következményeket is okozhat. Szerencsére egyre több helyen található erre kijelölt szemetes tároló és zacskó is.

Ha a fentebb írtakra odafigyelünk, nemcsak a kutyánk érezheti jól magát, hanem mi és a környezetünk is.

Az eredeti cikk ITT érhető el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.