Három hálószobás 3D-nyomtatású parasztházat építettek Észak-Kína Hebei tartományának vidéki részén. A boltíves mennyezetű és a szőtt mintákkal díszített betonépület alapterülete 106 négyzetméter. Kicsit más a fazonja, mint amit parasztházak esetében megszoktunk, és egyelőre hiányzik az ablakból a muskátli, de így az összkép is takaros – olvasható a lakáskultúra.hu cikkében.
Egyetemi professzor fejéből pattant ki az ötlet
Mindenki a fejét fogta, amikor Xu Weiguo, a Tsinghua Egyetem Építészeti karának professzora előállt ötletével, hogy 3D-s technológiával komplett házakat nyomtassanak. Ám a szakember nem foglalkozott a kétkedőkkel, inkább belevágott a projectbe. Az építkezésen karokkal felszerelt robotok simították a betonrétegeket egymás fölé az előre betáplált program szerint – így jöttek létre a falak. A tetőt külön kellett kinyomtatni, majd daruval emelték a tartófalak fölé.
Tátott szájjal nézték a falusiak, hogy dolgozik a robotkőműves
A ház két hét alatt teljesen felépült. A falubéliek tátott szájjal nézték a robotkőműves munkáját.
Megnyomták a kezelőpanelen a gombot, aztán nem sokkal később már állt is a ház. Elképesztő.
Nem a parasztház volt a csapat első nagyszabású 3D-s projektje, hiszen nyomtatási technológiát több más építményen, sőt egy 26,3 méter hosszú sanghaji gyalogos hídon is sikerrel kipróbálták már. Utólagos panasz eddig egyetlen esetben sem történt, a robot ugyanis tizedmilliméter pontosan dolgozik.
Ma 3D parasztház, holnap kolónia a Holdon
Kína egyébként folyamatos erőfeszítéseket tesz az építőiparának megújítása érdekében. Tavaly nyáron közleményben szólították fel az ágazat véleményvezéreit és szakembereit, hogy fejlesszenek intelligens építési technológiákat. Erre egyrészt az egyre erősödő munkaerő-problémák miatt van szükség, másrészt nem kizárt, hogy az űrben is megvalósítható, számítógépen vezérelt építkezéseket modellezik az új módszerekkel, ennek eredménye a háznyomtatás.
Rendkívül nagy az érdeklődés a nyomtatott parasztházak iránt, de nem állunk le, folyamatosan lesznek új ötleteink
– nyilatkozta egy kínai lapnak az építészprofesszor.
Az eredeti cikkben képeket is talál a nyomtatott házról.