Így fogyaszd a chia magot, hogy ne betegítsen meg!

Vigyázni kell vele, nehogy több kárt okozzunk a fogyasztásával, mint amennyi hasznunk lehet belőle.

null

A chia mag a menta és az árvacsalán rokona, más néven aztékzsályának is hívják. Ahogy a neve is utal rá, Dél-Amerikából származik. Magas mikrotápanyag-tartalmának köszönhetően hatékonyan képes feltölteni a szervezetünk vitaminraktárait, de azért nem árt vigyázni vele!

A chia magnak kiemelkedően magas a rosttartalma, egy evőkanál chia mag 5 g rostot tartalmaz, így a napi ajánlott rostbevitelünk 20%-át fedezi.

Gazdag foszforban és magnéziumban is, ez a két ásványi anyag pedig nélkülözhetetlen a csontok egészségéhez. Egy evőkanálnyi 122 mg foszfort és 47 mg magnéziumot tartalmaz.

A chia mag az egyik leggazdagabb természetes forrása az Omega-3 zsírsavaknak. Különösen jelentős a benne található alfa-linolénsav, amit a szervezet önmaga nem képes előállítani.

Az omega-3 zsírsavak sok szempontból nélkülözhetetlenek, hozzájárulnak például az idegrendszer megfelelő működéséhez, valamint a szív- és érrendszeri problémák megelőzéséhez.

Egy kutatás szerint a kardiovaszkuláris rendszerre egyéb módokon is hatással van: csökkenti a vérnyomást és kiegyensúlyozottabbá teszi a koleszterinszintet (vagyis csökkenti a „rossz”, növeli a „jó” koleszterin szintjét).

A magas rosttartalomnak azonban negatív hatásai is lehetnek. A chia mag túlzott fogyasztása emésztőrendszeri problémákat okozhat. Éppen ezért napi 15 grammnál nem szabad belőle többet fogyasztani

Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság állásfoglalásaiban megemlíti, hogy nem zárható ki az chia mag esetleges allergizáló hatása. Előfordultak ugyanis olyan esetek, amikor a fogyasztásakor keresztallergiás reakció lépett fel a szezámmagra, illetve a mustárra érzékenyeknél.

A teljes cikket IDE kattintva olvashatják!

Ezért érdemes minél több zöldborsót fogyasztani

A zöldborsó kicsi, zsenge és finom. Mindemellett még rengeteg jó tulajdonsága van, amiért érdemes sokat fogyasztani belőle, mutatjuk, mennyi mindenben segít.

Igazi vitaminbomba

A zöldborsóban sok a C-, és B-vitamin, de magas a kalcium- és magnéziumtartalma is, amik a csontoknak és idegrendszernek fontosak. Ezek akkor tudnak a legjobban érvényesülni, ha nyersen fogyasztjuk, például salátában, vagy megpároljuk. Főzés után csökken a vitamintartalma.

Védi a szöveteket

A zöldborsót a többi zöldséggel és hüvelyessel szemben az teszi egyedivé, hogy magas a fehérjetartalma. Ami az egyik legfontosabb nélkülözhetetlen tápanyagforrásunk, az izmok első számú védelmezője.

Tovább...

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.