Súlyos betegségek kockázata is csökkenthető helyes táplálkozással

Szoros összefüggés van a fölösleges testzsír és egyes ráktípusok, például a méhnyálkahártya-, a mell-, a vastagbél- és a végbélrák között.

null

Óriási előrelépés volt a rákkutatásban, amikor felismerték és azonosították a rákkeltő (karcinogén) anyagokat. Ezek jelenléte a szervezetben ugyanis torz sejtek kialakulásához vagy egyes szövetek mértéktelen szaporodásához, végső soron akár súlyos betegségek kialakulásához is vezethet – írja a mindmegette.hu.

A portál egy jó hírről is beszámol jelesül, hogy számos élelmiszer tartalmaz úgynevezett antioxidánsokat, amelyek ellensúlyozzák a karcinogén anyagok káros hatásait, illetve támogatják az immunrendszert. A problémát az okozza, hogy az élelmiszeripari feldolgozás során a táplálékokban jelentősen csökken a védő hatású antioxidánsok mennyisége. Van azonban néhány olyan – elsősorban nyers – étel- és italféleség, amiben bőségesen megtalálható, ilyen például a paradicsom, a különféle piros és vörös gyümölcsök, zöldségek (szőlő, áfonya, bogyósok, lila hagyma), a sütőtök, a fokhagyma, a szója, a zöld és a rooibos tea.

A szakmai szervezetek már jó néhány éve rámutattak, hogy szoros összefüggés van a fölösleges testzsír és egyes ráktípusok, például a méhnyálkahártya-, a mell-, a vastagbél- és a végbélrák között. A probléma ráadásul a közép-európai országokban a legnagyobb, a férfiaknál az új esetek 3,3 százalékában játszott közre az elhízás, míg a nőknél ez az arány elérte a 8,6 százalékot.

Vagyis ideje lenne komolyan venni az egészséges táplálkozás és a mozgás fontosságát hangsúlyozó figyelmeztetéseket. Bár a genetikai adottságokat nem lehet megváltoztatni, az életmóddal igenis befolyásolható az egészségi állapot, megelőzhetőek a súlyos betegségek! Több sport és fizikai aktivitás, kevesebb hamburger, sült krumpli, csipsz, csoki és cukros üdítő – így biztosan elmozdul a mérleg nyelve és kisebb lesz az esélye a súlyos betegségek kialakulásának.

Régóta köztudott, hogy a túl magas energiabevitel erősen növeli bizonyos daganattípusok kialakulásának kockázatát. Azonban mielőtt minden zsírt kiiktatnál az étrendjéből, fontos leszögezni, hogy vannak hasznos zsírok is, különösen az úgynevezett telítetlen zsírsavak. Ezek növényi eredetűek, és segítenek a szív- és érrendszeri betegségek elleni harcban. A mediterrán táplálkozás titka nagy valószínűséggel az egyszeresen telítetlen zsírsavakban gazdag olívaolajban keresendő.

Egészséges táplálkozással súlyos betegségeket előzhetünk meg
Fotó: Pixabay

Ez az élelmiszer lehet az egyik oka, hogy bár a dél-európai népek jelentős mennyiségű szénhidrátot és alkoholt fogyasztanak, a daganatos megbetegedések aránya jóval kisebb náluk, mint Közép-Európában.

A többszörösen telítetlen zsírsavak is hasznosak: a bizonyítottan daganatellenes hatású omega-3 a tengeri halakban, míg az omega-6 a növényi olajokban, főleg a napraforgóolajban található meg nagy mennyiségben.

Az állati eredetű telített zsírsavak már korántsem ilyen jótékonyak, de ezeket sem szabad teljesen mellőzni, hiszen mondjuk a teljes tejben lévő zsír segíti a zsírban oldódó vitaminok (például A-, D-, E- és K-vitamin) felszívódását – olvasható a mindmegette.hu portálon.

A cikk további részében kitérnek arra, mennyire fontos a növényi eredetű táplálékok fogyasztása, valamint a napi megfelelő mennyiségű folyadékbevitel.

És, hogy mire érdemes még figyelni a táplálkozásunk esetében, az kiderül, ha elolvassa a teljes cikket, IDE kattintva.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.