Savanyú uborka egyszerűen – Lépésről lépésre

Az uborka egyik legnagyobb előnye, hogy kalóriaszegény, mivel 80 százalékig vízből áll.

null

Savanyúság nélkül el sem tudod képzelni a vasárnapi ebédet? Ne vegyél bolti terméket, inkább készíts magatoknak saját savanyú uborkát – írja a Mindmegette.

Kígyó vagy szabadföldi?

Kígyónak nevezett, hosszú, sima héjú változatát elsősorban üvegházban termesztik, a lényegesen kisebb, többnyire érdes, rücskös héjút pedig szabadföldön.

Az uborka csak melegben érzi jól magát, már a fagypont körüli hőmérsékletet is nehezen viseli el. A kígyóuborkát – mintegy egy-másfél méter magas – támasztékra felfuttatva lehet csak termeszteni, másik fajtája pedig a talajon fut.

Ez utóbbi termésének színe a haragoszöldtől egészen a sárgás árnyalatokig váltakozhat. A tökfélék családjába tartozó egynyári uborkanövény termése rokonságban áll a tökkel, a dinnyével és a cukkinivel.

Érdekesség: Az uborka eredetileg Észak-Indiából, a Himalája déli lejtőiről származik, ahol állítólag már 4000 évvel ezelőtt termesztették. Az ókori görögöknél és rómaiaknál sem volt ismeretlen, de Európába csak a középkorban kerül.

Jó tudni!

A kígyóuborka egész évben kapható, de elsősorban friss salátának való. Igaz, e hibátlan külsejű fajtánál a keserű anyagokat nemesítéssel sikerült kivonni, ezzel azonban jellegzetes aromájából is veszített. Míg a kígyóuborka zsenge héja alapos tisztítás után nyugodtan fogyasztható, a szabadföldi fajtát mindig meg kell hámozni.

A szabadföldi fajtáknál időnként előfordul, hogy keserűek, tehát ajánlatos megkóstolnod, mielőtt beleteszed a salátába. Két végén vágj le egy-egy kis darabot, és nyald meg. Amennyiben keserű, mindkét végén kurtítsd meg.

A savanyú uborka sokak számára egyet jelent a legalapvetőbb (és legfinomabb) savanyúsággal
Fotó: unsplash

A savanyúságnak való uborka apró és rücskös, de nem kell meghámozni, csak alaposan megmosni. Csemegeuborkának, vegyes, hordós savanyúságnak lehet eltenni.

A nagyobb fajtákból kovászos uborkát, levest, mártást vagy salátát készíthetsz, de legyalulva le is fagyaszthatod.

Érdekesség: Az uborka egyik legnagyobb előnye, hogy kalóriaszegény, mivel 80 százalékig vízből áll. 10 dkg uborka csak 8 kalóriát tartalmaz. Magas kálium-,kalcium-, foszfor-, vas-, szénhidrát-, fehérje- és vitamintartalma miatt a legegészségesebb zöldségfajták közé tartozik.

A teljes cikk és a savanyú uborka elkészítési módja ITT érhető el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.