Mikortól adhatunk gyümölcsöt a babáknak?

Az 5-6 hónapos babák már nemcsak anyatejet kaphatnak, hanem a későbbi étrend összetevőivel, a gyümölcsökkel is ismerkedhetnek.

null

Négy hónapos kortól már kínálhatunk a babánknak új ízeket az anyatej mellett. A félévesek általában már igénylik is a szilárdabb táplálékokat, a kicsi szervezet körülbelül ekkor válik alkalmassá a hozzátáplálás elkezdésére. Árulkodó jel a jobb emésztés, ha nem elég neki az anyatej, ha előtörő fogacskáival szívesen rágogat, ül, kezét és száját összehangoltan kezdi mozgatni, és érdeklődik a felnőttek táplálékai iránt.

A puffadásra hajlamos csecsemőknek inkább az áttörést, a passzírozást javasoljuk, mert a turmixoláskor az ételhez túl sok levegő keveredik, ami hasfájást, hascsikarást okozhat
Fotó: PEXELS

A hozzátáplálást a legjobb a gyümölcsök préselt, rostos nedvével, püréjével kezdeni, ami magától is édes, de kezdetben anyatejet is adhatunk hozzá, hogy az ismert íz segítsen az elfogadásban.

Mit mikortól?

  • 6 hónapos kortól, a hozzátáplálás kezdetétől

  • alma, őszibarack, banán, meggy, körte

  • 8 hónapos kortól

  • sárgabarack, narancs, szilva, ringló, szőlő (mag nélkül)

  • 10 hónapos kortól

  • cseresznye, görögdinnye, sárgadinnye, citrusfélék

  • egyéves kor után ajánlott

  • ananász, mangó, grapefruit, (fekete)ribiszke, áfonya, szeder, eper, málna, kiwi, egres, csipkebogyó

    Fokozatosan

    Nagyanyáink is az almával kezdték, s nem véletlenül: körülbelül hat hónapos korra elfogynak a születéskor „hozott” vastartalékok, az almában pedig sok vas van. (Természetesen hámozva és reszelve.) A levek után a villával összetört pürékre és a főzőlevével összeturmixolt vagy krumplinyomóval összetört zöldségekre kerülhet a sor, majd a kezébe adott krumplit, répát is szívesen rágicsálja kis fogacskáival.

    Az almában lévő pektin segít enyhíteni a hasmenést és a vér koleszterinszintjét is csökkentheti
    Fotó: PEXELS

    Érzékenyebb gyermekeknél előfordulhat, hogy az almapép görcsöt, puffadást, hasmenést okoz.

    Ez egy kávéskanál kristálycukor hozzáadásával enyhíthető. Ha a jelenség pár nap múlva megismétlődik, a kicsi valószínűleg nehezebben emészti a gyümölcscukrot, és hasonló panasz várható például körtére.

    A legfőbb szabály a fokozatosság: mindig egy új ízzel kínáljuk a babát, s ha azt már megszokta, akkor adjuk a következőt! A legcélravezetőbb szoptatás után próbálkozni a gyümölccsel, s így rendszert vinni a kicsi életébe: megszokja, hogy szoptatás után (tehát az étkezéshez kötve) következik a „játék”, s mire a szilárd táplálékok bő tárházát megismertetjük vele, végleg elmarad az anyatej.

    A puffadásra hajlamos csecsemőknek inkább az áttörést, a passzírozást javasoljuk, mert a turmixoláskor az ételhez túl sok levegő keveredik, ami hasfájást, hascsikarást okozhat.

    A babáknak először csak pár kanál levet adjunk, és fokozatosan, napról napra emeljük az adagot! Amikor a levet már gond nélkül fogyasztja, jöhet a pép, azt is fokozatosan, mennyiségileg és sűrűség szempontjából egyaránt. Pár kanálnyival kezdjük!

    Nemcsak a megszokás, hanem az emésztőrendszer átprogramozása is időbe telik.

    A sok rost például eleinte hascsikarást és laza székletet okozhat. Persze ez nem vonatkozik minden babára, de a fokozatossággal el lehet kerülni az esetleges tüneteket, kellemetlenségeket. Az egyenként kipróbált nyári gyümölcsökből ízletes keverékeket is összeállíthatunk.

    Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

    Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.