Ne kettő helyett, hanem kettőért étkezzen a kismama

Babaváráskor az ételnek nem a mennyisége, hanem a minősége és a tápanyagok aránya a fontos.

null

A várandósság kilenc hónapja alatti, természetes egy kismama testsúlynövekedése átlagosan 10-12 kilogramm.

Ebből a magzat a magzatvízzel együtt 4-5 kiló, a többit a méhlepény, a megnövekedett mellek, a folyadék-visszatartás, a zsírlerakódás, a vérmennyiség növekedése adja. Mindenkinek más az alkata (testmagasság, csípő-mell méret stb.), ezért a 7-15 kilós súlygyarapodás esetileg elfogadott, de a 20 kiló feletti hízás biztosan nem jó sem a babának, sem a mamának.

A kismama túlsúlya a baba egészségét is veszélyezteti, például magzati cukorbajt idézhet elő, császármetszés oka lehet
Fotó: PIXABAY

Kalóriában számolva: az egészséges felnőtt ember szükségletét napi 2000-2500 kalóriában határozzák meg a szakemberek, ami a várandósság első három hónapjában 6-7 százalékkal, később pedig körülbelül napi 200-300 kalóriával nőhet. Ha a kismama életvitele megváltozik, kevesebbet mozog, vagy alapjában túlsúllyal kezdi a kilenc hónapot, akkor ezekkel az adatokkal vigyázzon!

Sokan az első trimeszterben a rosszullétek, hányások miatt nem híznak, ám aztán az étvágyuk kétszeresen megnő.

Csak változatosan

A várandósság ideje alatt a magzat egészséges fejlődéséért megnövekszik a vitamin- és ásványianyag-szükséglet. A kismamának nem csak önmaga miatt kell odafigyelnie a táplálkozására.

Megemlítendő itt a kalcium-, a foszfor-, a magnézium-, a vas-, a réz- és a jódszükséglet emelkedése.

A B-vitaminokból (1, 2, 6, 12), a C-vitaminból is többre van szükség, és kétszer annyi folsav kell a szervezetnek. Mindez a tudatosan összeállított étrenddel többé-kevésbé megoldható, tablettát csak orvosi javallatra szedj (pl. folsavat)!

A folsavnak a megtermékenyülés előtt és az első harmadban van a legnagyobb jelentősége, a vasnak a 4. hónaptól, a kalciumnak a harmadik harmadban.

Kevesebb szénhidrátra (összetett szénhidrát ajánlott), zsír helyett növényi olajra, annál több zöldségre és gyümölcsre van szüksége a kismamának, ami a rosttartalom miatt az ebben az időszakban gyakori székrekedésre is megoldást jelent.

A legfontosabb a megfelelő folyadékbevitel, illetve a növényi és az állati fehérjék gazdagsága.

Ne vegyen a kismama kémiai adalékanyagokkal készült vagy többszörösen feldolgozott élelmiszereket, és ne egyen sós, zsíros, fűszeres ételeket! A változatos és tudatosan összeállított étrend a lényeg.

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.