Tévhitek a fertőtlenítésről, amiket jobb, ha elfelejtünk!

Tudták, hogy a fertőtlenítés, a tisztítás és a sterilizálás is teljesen mást jelent?

null

„Az ecet a legjobb fertőtlenítő!” „A hipós vizet két-három napon át használhatjuk, a klór nem tűnik el belőle!” „Ami sterilizál, az azonnal hat!” Ez csak egy pár, a gyakran hallott, de közel sem annyira helytálló, a fertőtlenítésről, tisztításról, sterilizálásról szóló mondatok közül. Például tudták, hogy az előbbi három kifejezés is teljesen mást jelent? Íme a leggyakoribb tévhitek a baktérium- és vírusirtással kapcsolatban – írja a Mindmegette.hu.

A tisztítás, fertőtlenítés, sterilizálás – ugyanaz!

A legtöbben egymás szinonimájaként használják ezt a három fogalmat, holott a jelentésük nem pontosan fedi egymást. A tisztítás során a fizikai szennyeződésektől szabadítjuk meg a felületeket, legtöbbször csupán vízzel és valami egyszerű mosószerrel. A fertőtlenítés során a baktériumok java részét el tudjuk távolítani valamiféle speciális adalékanyaggal felturbózott mosószerrel, a rendes fertőtlenítés vagy sterilizálás során pedig úgy a baktériumok, mint a vírusok 99,9 százaléka elpusztul.

Minden vegyszer fertőtlenít

Minden esetben meg kell nézni a tisztítószerek flakonján, hogy milyen hatékonyságot ígér a gyártó. Csak a baktériumokat pusztítja el? A vírusokat is? A vírusok közül melyeket? Ezek mind nagyon fontos információk ahhoz, hogy tudjuk, milyen esetben, milyen felületeket, mennyire tökéletesen tudunk megtisztítani.

A fertőtlenítőszerek is tisztítanak

Bármilyen furcsán hangzik: a leghatékonyabb fertőtlenítőszerek sem bánnak el olyan hatékonyan egy odakozmált, zsíros serpenyő koszrétegeivel, mint egy zacskó szódabikarbóna és némi citromlé. A fertőtlenítőszerek feladata ugyanis nem a fizikai szennyeződések eltávolítása, hanem a biológiaiaké.

Minden esetben meg kell nézni a tisztítószerek flakonján, hogy milyen hatékonyságot ígér a gyártó
Fotó: Pixabay

Az ecet minden kórokozót kinyír

Ez sajnos nem igaz. A jó öreg ecet sok mindenre jó: egyedülálló módon végez a vízkővel és a penészgombával, de a vírusok és a baktériumok gyilkolásában kevésbé hatékony. A leghelyesebb és legbiztonságosabb, ha ecetes tisztítás után olyan anyagokkal is végigmegy a felületeken, amelyeknek a címkéjén szerepel a „vírusölő” és a „baktériumölő” kifejezés.

A fertőtlenítők azonnal hatnak

Ehhez is, mint olyan sok dologhoz az életben, türelem kell – létezik ugyanis az úgynevezett behatási idő, amit szintén megtalálunk a fertőtlenítőszerek címkéjén, és arról ad információt, hogy hány perc leforgása alatt, milyen típusú kórokozókkal végez az adott termék.

A teljes cikket IDE kattintva olvashatják!

Néhány egészségesnek hitt étellel jobb, ha óvatosak vagyunk

Lehet, hogy azt hiszi, egészségesen étkezik, azonban ha a következő finomságokat rendszeresen fogyasztja, itt az ideje, hogy újra átgondolja az étrendjét – írja a Mindmegette.hu.

Smoothie

Az egészséges smoothie könnyen egészségtelenné válhat, ha túl sok gyümölcsöt, mézet, mogyorót vagy mogyoróvajat teszünk hozzá. Amy Shapiro, New York-i táplálkozási szakértő szerint csak akkor érdemes fogyasztani, ha mindössze egyetlen gyümölcsből készül, és nem visszük túlzásba a hozzáadott édesítőszerek adagolását.

Tovább...

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.