Sütve és főzve, sósan és édesen egyaránt az őszi–téli hónapok megunhatatlan kedvence a sütőtök. Ha választani szeretnénk konyhai feldolgozásra, a belbecs fontosabb a külcsínnél. Ismerje meg a legfontosabbakat a sütőtök vásárlásával és elkészítésével kapcsolatban!
A legismertebb sütőtökfajták
- Nagydobosi: Nagy, lapított gömb alakú, erősen bordázott, szürkés héjú kabaktermése többnyire 5-10 kg-ot nyom, de óriás példányok is teremnek. Akkor szedik, amikor a dér már megcsípte. Ilyenkor a legfinomabb az íze, amely kissé édeskés. Kemény, 4-5 cm vastag narancssárga húsa minden tökös ételhez kiváló.
- Kanadai, más néven sonkatök: A 2-4 kg-os, megnyúlt körte alakú, sima héjú termés húsa élénk narancssárga színű. A hazai fajtákhoz képest kevésbé karakteres, kissé vizes ízű. Jó alap leves, saláta, ivólé és főzelék készítéséhez.
- Hokkaidó-tök: A Hokkaidó szigetéről elnevezett hagyma alakú, harsány narancsszínű japán fajta jellemzően kisméretű, de elérheti az 5 kg-ot. Intenzív, édes íze van, és ehető a héja. Sütésre, krémlevesnek, pürének is alkalmas, továbbá kiválóan tölthető.
Így ismerje fel, hogy érett-e
Az érett sütőtöknek száraz a kocsánya, kemény a héja, és ütögetésre kongó hangot ad. Ne vegye meg, ha zöld a kocsánya vagy ha körömmel be tudja nyomni a héját! Csak ép héjú, benyomódásoktól mentes példányt vásároljon! Szeleteltből olyan darabot válasszon, amelyiknek erőteljes narancssárga a színe és legalább 2-3 cm vastag, tömör a húsa!
Így tárolja
Az egész termést szobahőmérsékleten tarthatja 1-2 hétig. Miután a héja kissé összeszáradt, vigye át egy 10-13 fokos helyiségbe, ahol további minimum 3 hónapig tárolhatja. A megkezdett, majd a vágási felületén folpakkal letakarva a hűtőbe tett tököt 1 héten belül, a folpakba csomagolt tökszeleteket 3 napon belül használja fel.
A teljes cikket ITT olvashatja tovább.
Borítókép: Pexels