Amikor a vegetáriánus halat eszik: a peszkaterián diéta

A halak és a tenger gyümölcsei felhasználásán kívül nincsenek szigorú irányelvek.

null

Lehet, hogy hallotta már ezt a kifejezést, és sejtette is, hogy közük van a vegetáriánusokhoz. Ha soha nem mélyedt el a témában részletesebben, most itt az idő, hogy megismerje ezt a diétát is – pontosabban életmódot, ahogy azt lelkes követői mellett a szakértők is állítják a mindmegette.hu cikke szerint.

 

A peszkaterián étrend egy vegetáriánus táplálkozási forma, amelyben a halak és a tenger gyümölcsei fogyasztása megengedett. (A „pescare” szó olaszul halat jelent. Néha azokat az embereket, akik ezt az étkezési tervet követik, pesco-vegetáriánusoknak vagy pescetariánusoknak is nevezik.)

 

A halak és a tenger gyümölcsei felhasználásán kívül nincsenek szigorú irányelvek, amelyek meghatároznák, hogy ki vegetáriánus és ki peszkateriánus. Például nincsen arra vonatkozó szabály, ami kimondja, hogy milyen gyakran kell halat enni ahhoz, hogy peszkateriánusnak mondhassa magát.

 

Alapvetően vegetáriánus étrend, de a zöldségek, gyümölcsök és teljes kiőrlésű gabonák mellett ott vannak a halak és a tenger gyümölcsei, sovány fehérjét és omega-3 zsírsavakat biztosítva. A kiegyensúlyozott peszkaterián étrend tele van tápanyagokban és rostokban gazdag ételekkel.

 

SZABÁLYOK NÉLKÜL, DE ODAFIGYELVE!

Más diétákkal ellentétben a peszkaterián étrendet kizárólag a megfelelő és nem megfelelő élelmiszerek és összetevők határozzák meg. Az adagok méretére, a főzési módokra stb. vonatkozó szabályok hiányában könnyű félresiklani: ha fogyni szeretnénk, természetesen az adagok ellenőrzése fontos lesz. A túlevést egyébként is célszerű kerülni, hiszen az optimális testsúly megtartásának ez az egyik legbiztosabb módja. Ugyanígy ügyelni kell az ételek elkészítési módjára: a sütés mellett válasszuk az egészséges főzési módokat, pl. a párolást, grillezést!

 

Rendszeres testmozgással kombinálva ez az étrend minden bizonnyal segít a fogyásban és segíthet megőrizni az álomalakot.

 

Az egészségi állapot is fontos: aki cukorbetegségben szenved, gluténérzékenységben vagy valamilyen szív- és érrendszeri betegségben, azok számára ez az étrend jó választás lehet. Terhesség alatt is lehet a peszkaterián diétának megfelelően étkezni, de érdemes kerülni a nyers halat (pl. a sushit és a sasimit), és ügyelni kell az elfogyasztott hal származására a higanyszint miatt. Magas higanytartalmú halnak számít a kardhal, a cápa, a makréla, a marlin és a tonhal.

 

Mit ehetünk?

  • Halak
  • Tenger gyümölcsei
  • Zöldségek
  • Gyümölcsök
  • Gabonák
  • Tej, tejtermékek
  • Tojás

 

Miről mondjunk le?

  • Vörös húsok
  • Baromfihús
  • Vadhúsok

 

EGÉSZSÉGÜGYI ELŐNYÖK

A halak teljes értékű fehérjéket biztosítanak, így nem kell törni a fejünket, hogyan pótoljuk ezeket a fontos tápanyagokat. Ettől függetlenül érdemes más egészséges fehérjeforrásokat is, például gabonákat, zöldségeket és hüvelyeseket nagyobb mennyiségben beépíteni az étrendbe.

 

Ha bizonyos típusú halakat (például lazacot, makrélát, tonhalat, heringet, szardíniát) eszünk, akkor az omega-3 zsírsavak bevitelét is növelni kell. Míg egyesek étrend-kiegészítőket szednek az ajánlott napi bevitel eléréséhez, a legtöbb táplálkozási szakértő azt javasolja, hogy aki teheti, étkezéssel biztosítsa a szükséges mennyiséget. Az omega-3 zsírok javítják a szív egészségét, csökkenthetik a rheumatoid arthritis tüneteit, sőt még az agyműködésre is jótékonyan hatnak és óvják a szem egészségét is.

 

Tanulmányok azt is kimutatták, hogy a kiegyensúlyozott vegán vagy vegetáriánus étrend követése (beleértve a peszkaterián étrendet is) alacsonyabb testtömeg-indexszel (BMI) társul.

 

EGÉSZSÉGÜGYI KOCKÁZATOK

A B12-vitamin egy fontos mikrotápanyag (segíti fenntartani az idegrendszer egészséges működését, a vörösvértestek képződését, valamint a DNS- és fehérjeanyagcserét), amely jellemzően az állati eredetű élelmiszerekben található, így előfordulhat, hogy peszkateriánusként kevesebb jut a szervezetbe, mint kellene. De más élelmiszerek is jó B12-vitamin-források, például a tonhal, a szardínia, a tojás, a tejtermékek, az élesztő és a gabonafélék.

 

Érdemes figyelni a halak higanytartalmára. A halak közül jó választás a hering, a homár és az édesvízi pisztráng. Kerülendő a tonhal és a kardhal.

 

MI LEGYEN OTTHON?

  • Sötét leveles zöldek (spenót, kelkáposzta, mángold)
  • Zöldségek (brokkoli, karfiol, kelbimbó, kaliforniai paprika, padlizsán)
  • Friss és fagyasztott gyümölcsök (grapefruit, narancs, bogyók, banán, alma)
  • Egészséges zsírforrások (avokádó, dió, mandula, chia mag, olívaolaj)
  • Teljes kiőrlésű gabonák (teljes kiőrlésű kenyér, barnarizs tészta, quinoa, árpa)
  • Növényi fehérje és hüvelyesek (tofu, szójabab, fekete bab, lencse, csicseriborsó)
  • Halkonzerv vagy csomagolt hal (tonhal, szardínia, szardella, lazac, hering)
  • Friss vagy fagyasztott hal (laposhal, tőkehal, lazac, tengeri sügér)
  • Tejtermékek (sajtok, joghurt, tej, túró)
  • Tojás

 

MIRE FIGYELJÜNK VÁSÁRLÁSKOR?

  • A kiegyensúlyozott peszkaterián étrend tenger gyümölcseit, növényi fehérjéket, gyümölcsöket és zöldségeket, hüvelyeseket, gabonát vagy más összetett szénhidrátokat tartalmaz.
  • Kiváló rostforrásként a teljes kiőrlésű gabonák több tápanyagot és kevesebb cukrot (és gyakran kevesebb adalékanyagot is) biztosítanak, mint a finomított változatuk (például a fehér rizs és a fehér liszt).
  • Nincsenek korlátozások az étkezési tervbe beilleszthető gyümölcsök és zöldségek típusai tekintetében. Együnk a szivárvány minden színében pompázó gyümölcsöket és zöldségeket!
  • Ha friss halat vásárolunk, a vásárlást követő néhány napon belül készítsük el vagy fagyasszuk le.
     

A három napra szóló peszkaterián mintaétrendért olvassa el a teljes cikket a Mindmegette oldalán!

 

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pixabay)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.