Sajnos előfordulhatnak olyan falásrohamok, amikor nem bírunk nemet mondani az ebéd utáni desszertekre, az egész napos nassolásra. Az édesség – azon kívül, hogy finom – növeli a pillanatnyi boldogságérzetünket és nyugtatólag hat egy-egy zűrös helyzetben. Az egészséges, extra cukor nélküli táplálkozáshoz visszatérni ilyenkor nem könnyű, de ha odafigyelünk, sikerülni fog – olvasható a mindmegette.hu cikkében.
1. ISMERJÜK FEL, MI TÖRTÉNIK!
Nos, ez a legnehezebb, kétségtelen. Amikor éppen eszegetjük az édességet, beindul a dopamin-termelés, ami biztosítja a jó közérzetet. Aztán ahogy a cukor a véráramba kerül, a hasnyálmirigy inzulint bocsájt ki a vércukorszint szabályozására. Ez elnyomja a leptin nevű hormon „éberségét”, ami a teltségérzet kialakulásáért felel, így az agy zöld utat kap, hogy még több édességet követeljen magának. A cukor gyorsan megemésztődik, és a kiugró dopamin- és vércukorszint ugyanilyen gyorsan csökken. Evés után nem sokkal a szervezet újra jelez, hogy energiára van szüksége, a boldogságérzet is oda, ismét éhesnek és frusztráltnak érezhetjük magunkat... Ekkor fontos, hogy ellenálljunk a csábításnak és felismerjük: ez egy ördögi kör.
2. EGYÜNK MÁST AZ ÉDESSÉG HELYETT!
A cukormámor után érdemes a cukrot megvonni a szervezettől úgy, hogy a bevitt kalóriákat más tápanyagokból pótoljuk. Amikor ránktör az édesség utáni vágy, együnk meg egy kis maréknyi diót vagy mandulát – az olajos magvak egészséges zsírokat és fehérjéket tartalmaznak, melyek telítenek és lassítják az emésztést. Jó választás nassolásra a humusz zöldségekkel: ez a kombó rostokban gazdag, melyek lassítják az egyszerű cukrok felszívódását.
3. MOZDULJUNK MEG!
A mozgás segít abban, hogy az izmok felhasználják a cukrot ahelyett, hogy csak tárolnák. Nem kell izzasztó edzésre gondolni, már egy órás tempós séta is segít. Ismert, hogy azoknak, akik minden étkezés után legalább 15 percet sétálnak, alacsonyabb a vércukorszintjük, mint akik az étkezéstől függetlenül, de többet sétálnak.
4. IGYUNK SOKAT!
Természetesen nem alkoholfogyasztásra biztatunk: a zöld tea citrommal viszont remek vizelethajtó, ami persze nem közvetlenül távolítja el a cukrot, de meggyorsítja a távozását. Nagyon fontos megőrizni a szervezet hidratáltságát elegendő vízfogyasztással. Ha a test egészséges működéséhez szükséges folyadékot biztosítjuk, az a teltségérzet kialakulásában is segít.
5. TERVEZZÜK MEG A REGGELIT!
Az alacsony cukortartalmú, kiegyensúlyozott reggeli elengedhetetlen egy cukortúlterhelést követő napon. Az ideális reggeli sok fehérjét, mérsékelt mennyiségű jó zsírokat és kevés összetett szénhidrátot tartalmaz. A fehérje és a zsír jóllakottságot biztosít, a kevesebb szénhidrát pedig arra ösztönzi a testet, hogy elégesse az előző nap elraktározott cukorenergiát. Együnk például zöldséges omlettet egy szelet teljes kiőrlésű pirítóssal, a tetején avokádószeletekkel. A kávé megengedett, de csak cukor és édesítőszerek nélkül! A kalóriamentes fekete nedűt egyesek képesek néhány pillanat alatt – cukor és tejszín hozzáadásával – kalóriabombává varázsolni.
További cikkekért olvassa el a teljes cikket a Mindmegette oldalán!