Híres saláták – Avagy salátakisokos a nyárra

A kánikula, a rettegett bikiniszezon vagy egyszerűen csak a friss zöldségek utáni vágy okán nyáron gyakrabban kerül a tányérunkra saláta.

null

Íme egy kis segítség, ha étteremben, bisztróban, bárban szeretnénk salátát rendelni, de nem pontosan tudjuk, hogy minek is kéne benne lennie. A leghíresebb saláták következnek – olvasható a Mindmegette cikkében.

Waldorf saláta

A híres New York-i Waldorf Astoria Hotelben dolgozó Oscar Tchirky főpincér által először készített saláta a 19. század vége óta kétségtelenül nagyon kedvelt előétel, de a nyári szezonban sokan választják főételként is. A pikáns Waldorf salátában a sokféle íz és textúra találkozik. Alapvető összetevői az alma, a zeller és a dió, amit majonézzel összekeverve kínálnak. 

A saláta sokféle változatban ismert, hiszen az összetevőket is sokféle módon variálhatják az éttermek.

Az alma fajtája, íze, savassága befolyásolhatja a végeredményt, ugyanígy az is fontos szempont, hogy zellerszárral vagy zellergumóból készül-e a saláta, esetleg a kettő ötvözete teremt kellemes egyensúlyt. A saláta fontos elemét, a diót is sokféleképp adhatják az ételhez, lehet natúr, pirított vagy esetleg mézzel és fűszerekkel összepirított dió is.

A majonéz kalóriatartalmára való tekintettel az igazán egészségtudatos konyhákon ezt az összetevőt is sokszor lecserélik vagy hígítják, a legtöbb esetben joghurttal lazítják. Egyes szakácsok még különféle aszalványokat – leggyakrabban mazsolát – adnak hozzá, a majonézt kis citromlével és kevés őrölt feketeborssal ízesítik – írja a Mindmegette.

Cézár saláta

A Cézár saláta a legenda szerint 1924-ben született a Cardini testvéreknek köszönhetően, akik tijuanai éttermükben a konyhai készletek fogytával a fellelhető alapanyagokból készítették el az azóta híressé vált salátát. Bárhogy is történt, Caesare Cardini rájött arra, hogy a hidegen tálalt roppanós saláta, a ropogós kruton, vagyis kenyérkocka, a gazdag aromájú parmezán és a savanykás, krémes szósz együtt kitűnő összhangra képes.

A klasszikus – eredeti állapotában kevés helyen fellelhető – Cézár saláta alapja a római saláta, amit pirított kenyérkockákkal és reszelt parmezánnal kevernek, ehhez gyengéden főtt tojás és egy könnyed öntet társul. 

Az eredeti öntetben csupán fokhagymás olívaolaj és lime-lé szerepel, de manapság már mustár, némi ecet vagy citromlé és Worcestershire szósz is található az öntetekben. A salátához gyakorta kínáltak pirított csirkehúst vagy garnélát. Manapság már nagyon sokféle Cézárral találkozhatunk: kerülhet bele többféle zöldség, és a feltétek között is sokféle hús megjelenik.

Nizzai saláta

A tonhal koronázta francia saláta igazi remekmű. Itt többről van szó, mint egyszerű salátáról, a nizzai saláta főételszámba megy. 

A hidegen, de akár melegen is kínálható saláta legfőbb ékessége a tonhal, amit steak formájában vagy akár konzerv alakban is a salátához adhatunk.

A nizzai saláta összetevő között megtalálható a szardella, a főtt tojás, az olajbogyó és különféle zöldségek, mint például a krumpli, a zöldbab, a lilahagyma és a paradicsom. A krumpli esetében nyáron igazán remek, ha apró újkrumplival szolgálják fel a salátát, és a paradicsomkarikák helyett is nyugodtan készülhet édes, érett koktélparadicsommal. 

Ezen kívül a nizzai salátába kerülhet articsóka is.

Abban az esetben, ha hideg változatban kínálják a nizzai salátát, az összetevők között még megjelenhet a római saláta is. Öntetében leggyakrabban citromlé, dijoni mustár, olívaolaj, szardellapaszta, fokhagyma, némi ecet és különféle fűszerek találhatóak. Ezek közül a legjellemzőbb a kakukkfű és a bazsalikom, de sok esetben találkozhatunk petrezselyemmel vagy épp tárkonnyal is.

Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Borítókép: Illusztráció (Forrás: Pexels)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.