Útra, térre és építkezésre is jutni fog elég pénz

Már ősszel kiírja a megyei önkormányzat a 2021–2027-es uniós pénzügyi ciklus első fejlesztési pályázatait.

null

– Jó úton vagyunk afelé, hogy a 2021–2027 közötti európai uniós pénzügyi ciklusban is a 2014–2020-ashoz hasonló összegű fejlesztési forrással gazdálkodjunk Hajdú-Biharban. A most záródó terminusban megyénk 104 milliárd forintot tudott fölhasználni a Terület- és településfejlesztési operatív programban – válaszolta a Napló kérdésére egy minap megtartott bocskaikerti piac átadóünnepsége után Pajna Zoltán, a megyei közgyűlés elnöke, akit a következő hét év fejlesztési forráskeretének összeállításáról a Megyei Önkormányzatok Országos Szövetsége elnöki minőségében is megkérdeztünk.

Elmondta: az elmúlt hónapokban munkatársaival azon dolgozott, hogy a kormány számára készülő előterjesztésben a Magyarországnak jutó európai uniós forrásokból a Terület- és településfejlesztési operatív programban minimum 19 százalék forrás juttatása szerepeljen.

Ezzel együtt megyei szinten is folyik a következő hét év fejlesztési prioritásainak kidolgozása. Ebben várhatóan ott lesz a gazdaságfejlesztés, a Zöld város program, a csapadékvíz-elvezetés, az energetikai beruházások, útépítés, négy és öt számjegyű utak felújítása, kerékpár­utak építése, egészségügyi és szociális létesítmények felújítása, megépítése.

A megvalósítás azonban gyorsabb, pörgősebb lesz, így a 2021–2022-es projektek pályázatainak egy részét már ez év őszén szeretnék kiírni, az eredeti határidőket pedig be kell tartani az önkormányzatoknak. Gazdaságfejlesztés terén is lesznek pályázatok.

A kiírásig azonban még feszített munka vár a megyei önkormányzatra, hiszen folyik a 2014–2020-as terminus lezárása, és javában tart az új előkészítése.

Készül a megyei terv

– Augusztus 17-én rendkívüli megyei közgyűlés lesz. Ki kell jelölni, milyen partnerekkel dolgozunk együtt a következő tervezési időszakban, majd el kell készítenünk egy helyzetelemzést, amit várhatóan a szeptemberi közgyűlésen tárgyalunk. Azt követően két hónap áll rendelkezésünkre a megye integrált településfejlesztési programjának elkészítésére. Ez november végére kerülhet a közgyűlés elé.

„A program véleményezésére 45 napunk van, majd a beérkezett javaslatok figyelembevételével várhatóan a január 29-ei közgyűlésen tudjuk a programozási időszakot lezárni.”

– Párhuzamosan elkészül Magyarország partnerségi megállapodás tervezete az Európai Unióval, amelynek részeként megalkotjuk a Terület- és településfejlesztési operatív programot is. Az operatív programban megfogalmazott célokat és prioritásokat is be kell építeni a megyei stratégiába – kezdte a várható „menetrend” ismertetésével Pajna Zoltán, aki tájékoztatott arról is, hogy a megyei önkormányzat július 30-i határidővel kérte a megye települési önkormányzatainak a következő hét évre vonatkozó fejlesztési terveit. Ezeket azonban a megadott határidőig az önkormányzatoknak csak közel háromnegyede küldte el.

– Ezeknek a fejlesztési lehetőségeknek minden települési vezetőnél előkészítve kell lenniük, hiszen a megyei önkormányzat az elmúlt két évben már többször kért hasonló tartalmú anyagokat tőlük.

„Valamennyi települési vezetőnek az az érdeke, hogy képviselje helységét abban a tekintetben, hogy a hazai és európai uniós források a gazdaság, az oktatás, a kulturális, valamint a turisztikai, a környezetvédelmi és a klímavédelmi területeken segítsék az ott lakók életkörülményeinek javítását.”

– A felelős tervezésben a megye lakosságát az önkormányzati vezetők képviselik. Ezért remélem, hogy hamarosan pótolják a településeiken megfogalmazott fejlesztési elképzeléseket. Számomra érthetetlen és kezelhetetlen az, ha valakiknek nincs világos jövőképe a következő évekről – fűzte hozzá Pajna Zoltán, aki azzal folytatta, hogy a fejlesztési elképzelésekből a Megyei Önkormányzatok Országos Szövetsége közreműködésével alakul majd ki az a prioritási lista, amelyet a Pénzügyminisztérium képviselőivel közösen állítanak össze. A tervezést a 2014–2020-as időszakban kijelölt prioritásoknak megfelelően kezdik el, de ha megjelennek más területről érkező fejlesztési igények is, azokat beépítik a 2021–2027-es stratégiába.

Fotó: Megyei önkormányzat

Annyi, mint az elmúlt hét évben

– A feladatokat, amelyeket most meghatározunk, de korábban nem voltak, akár például lehet az itt, Bocskaikertben elhangzott helyi út- és járdaépítés, de hozhatom példának az óvodafejlesztést is, ezeket valószínűleg be tudjuk építeni a fejlesztési stratégiánkba.

„Az újonnan megfogalmazott célokat, a támogatásról szóló pályázatokat azonban csak az uniós program elfogadása után lehet kiírni.”

– A 2021–2027-es ciklus fejlesztési prioritásai között várhatóan ott lesz a gazdaságfejlesztés, a Zöld város program, a csapadékvíz-elvezetés, az energetikai beruházások, útépítés, négy és öt számjegyű utak felújítása, kerékpárutak építése, egészségügyi és szociális létesítmények felújítása, megépítése. Az ezekre vonatkozó pályázatokat terveink szerint már ősszel meg tudjuk hirdetni. Folyik az egyeztetés a Pénzügyminisztériummal egy úgynevezett Projekt Előkészítő Alap (PEA) létrehozására, amivel már az ősszel el tudjuk kezdeni a 2021–2022-ben megvalósuló fejlesztések tervezését. Ahhoz, hogy a beruházások a jövőre elkezdődhessenek, a terveket már az idén el kell készíteni. Az előkészítésre Hajdú-Biharban közel 250 millió forint felhasználását irányozzuk elő. Ez azt eredményezheti, hogy mintegy 10 milliárd forint beruházás megvalósítása kezdődhet el 2021-ben.

Pajna Zoltán, a Megyei Önkormányzatok Országos Szövetsége elnökeként elmondta: az elmúlt hónapokban munkatársaival azon dolgozott, hogy a kormány részére olyan előterjesztés készüljön, hogy a Magyarországnak jutó európai uniós pénzekből a Terület- és településfejlesztési operatív programban minimum 19 százalék forrás jusson. Ezt a kormány fogja meghatározni, de – mint hangsúlyozta – jó úton vannak afelé, hogy 2021–2027 között hasonló összegű fejlesztési forrással gazdálkodjanak, mint az előző ciklusban. Szükséges lesz, hogy a projektgazdák sokkal pontosabban és fegyelmezettebben valósítsák meg a beruházásokat. Céljuk az, hogy az uniós források hatásai minél hamarabb jelenjenek meg Hajdú-Bihar megye gazdaságának fejlesztésében, ezért le kell rövidíteni a pályázatok megvalósulási idejét, mind a döntés-előkészítés, mind a projekt megvalósítása alatt.

Kovács Zsolt

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.