A második hullám lelki hatásai a diákéletben

A járvány újabb hulláma testi- és lelki szempontból is kihívást jelent a tanárok, diákok és a szülők számára.

„Túlingerelt” szülők, kiközösített diákok, növekvő indulatok – a koronavírus második hulláma alaposan megterheli az idegrendszerünket és a lelki életünket még akkor is, ha nem vagyunk betegek. A pszichológus szerint a társadalom végérvényesen két táborra szakadt a járvány miatt.

Rosszul esett egy Kaposvár környéki kistelepülésen élő fiatalasszonynak, hogy amikor külföldről hazatért és letöltötte a karanténidőszakát, sok ismerőse nem fogadta tárt karokkal, és még hetekkel később is elkerülték a társaságát. Erről levélben számolt be a Somogy megyei hírportál szerkesztőségének, azt kérve, hogy lakóhelyét ne hozzuk nyilvánosságra. Azzal együtt zavarta a kiközösítés, hogy a tágabb ismeretségi körében látott jó példát, összefogást és segítségnyújtást is ilyen esetben.

A megbetegedett és otthon maradásra kényszerülő diákoknak gyakran kell szembesülniük bizalmatlansággal és megbélyegzéssel
Fotó: PEXELS

A mostani rendkívüli helyzet azonban leginkább a diákok számára megterhelő, mert sok gyerek lelki szempontból is nehezen viseli azt, amit át kell élnie. – A kiközösítés valós veszély, mert ha egy diák megbetegszik és otthon marad, arra már hajlamosak rásütni a társai azt a bélyeget, hogy koronavírusos – mondta Mátraházi Tibor kaposvári iskolapszichológus. – A félelem már a gyerekek szintjét is elérte, emiatt nő bennük az indulat. Közben a pedagógusok azzal vannak elfoglalva, hogy igyekeznek megfelelni minden új előírásnak. A szülőknél viszont azt látom, hogy sokan már nem veszik komolyan a veszélyt. Túl sok inger éri a szülőket, talán emiatt nem fogják fel a védekezés fontosságát közülük egyesek.

Sok új jelenség tört felszínre a társadalom szintjén a járvány mostani szakaszában, foglalta össze kérésünkre Kitanics Márk klinikai és mentálhigiénés szakpszichológus, igazságügyi szakértő. – Iszonyatos feszültség van a járvány miatt az emberekben, főként azért, mert egymásnak ellentmondó információk is napvilágot látnak – állította a pszichológus. – Nagy szükség van ezért a kormány intézkedéseire, amelyekkel a hamis híreket megpróbálják kiszűrni. Azonban nagyon sok vírustagadó így is információkat oszt meg a közösségi oldalakon. Az emberekben nagy a bizonytalanság, hogy is kezeljék ezt a helyzetet.

Az egzisztenciális problémák szintén feszültséget eredményezhetnek, ha valakinek megszűnt az állása a vírus okozta gazdasági krízis miatt, fűzte tovább a gondolatmenetet a pszichológus.

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.