A szolnoki írónő útja a mélyszegénységtől az országos ismertségig

Írói pályájáról, küzdelmeiről és győzelmeiről mesél Szuromi Kitti szolnoki írónő.

null

Tíz éve jelent meg a szolnoki származású írónő, Szurovecz Kitti első könyve, Smink nélkül címmel. Idén pedig új borítóval és alaposan átdolgozva, Lilla titka címmel került nyomdába ugyanez a regény. Ennek apropóján látogatott nemrég a szolnoki Hild Viktor Könyvtárba az egyébként újságíróként is tevékeny­kedő, országosan ismert írónő férjével, Kiszel Péterrel, aki a moderátor szerepét töltötte be az író-olvasó találkozón.

– Miért döntött úgy, hogy ismét kiadja az első könyvét?

– Amikor először megjelent, még nem voltam széles körben ismert szerző, így csak ötszáz példány fogyott el belőle, holott ötezer készült. A megmaradt köteteket a kiadó bezúzatta, ezért akkor gondolatban el is ástam magam, mint regényíró. Majd hónapokkal később újságíróként találkoztam az Alkonyat-filmek egyik sztárjával, Robert Pattinsonnal. Az a személyi kultusz, ami körülvette, átlendített az alkotói válságon, a története megihletett, és ennek eredménye lett a Gyémántfiú című regényem.

A Lilla titka az írónő bemutatkozó regényének átdolgozott, új borítóval ellátott kiadása
Fotó: Pintér Márta

– Hogyan született ez a regény, és miről szól?

– Tizenhat éve dolgozom újságíróként, és az egyik országos női heti magazinba írok cikkeket a sztár- és művészvilágról. Szeretek velük dolgozni, hiszen nagyon bonyolult, összetett, érdekes, hatalmas lelkű, érzékeny emberek. Sokszor nemcsak azt mesélik el nekem, ami az interjú szempontjából fontos, hanem picit a pszichológusok és a barátjuk is vagyok. A történeteik megihlettek. Ennek eredménye volt az első regényem, a „Smink nélkül” – mára „Lilla titka”. A könyv a sztárok életébe enged bepillantást, és persze kiderül, hogy a csillogás mögött emberek vannak, akik nagyon is földi problémákkal küzdenek. A történetben minden szereplőt valós személy ihletett, akikkel annak idején újságíróként találkoztam. Nagyon sok sorstöredék hagyja ott a nyomát a lelkemen egy-egy interjú után, és ezt sokszor nehéz feldolgozni. Ehhez nyújt segítséget az írás.

 

– Van olyan történet, amit egyszer mindenképpen szeretne megírni?

– Igen, a sajátom: mi adott erőt ahhoz, hogy a mélyszegénységben töltött gyermekkortól eljussak oda, ahol ma tartok. Elkezdtem írni, de még annyira fáj, hogy mindig elakadok, viszont elhatároztam, hogy mire negyvenéves leszek, befejezem. Szeretném általa motiválni azokat a gyerekeket és felnőtteket, akik most vannak abban a rettenetes helyzetben, mint én annak idején.

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

Amikor a nőnek szürkének kellett lennie

Az Álomszövők – Nőnek lenni a Kádár-korban abba a gazdag, személyes ismeretanyagba gyökerezik, amelyhez a szerző (akinek kutatási területe amúgy is a családtörténet, a női sorsok 1945-től és a Kádár-korszakban) a Nők Lapjánál töltött két évtized alatt jutott hozzá. Kormos Valéria Táncsics Mihály-díjas újságíró könyvét tegnap mutatták be a Terror Házában.

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.