Az összefogás mentette meg a százhuszonöt éves szolnoki templomot

Az ünnepi megemlékezésének a frissen felújított, százhuszonöt éves református templom ad otthont.

null

A reformáció ünnepi megemlékezésének ebben az évben a frissen felújított református templom ad otthont. Amint azt Végh Miklós református lelkipásztortól megtudtuk, ennek a közös istentiszteletnek most lesz egy, a százhuszonöt éves szolnoki református templom történetéhez és felújításához kapcsolódó szimbolikus momentuma is.

– A most befejezett munka úgy kezdődött, hogy 2018 elején hírt kaptunk a templomfelújításra megítélt állami támogatásról, és 2019 tavaszán átadtuk a területet a kivitelezőnek. Most, utólag visszatekintve nagy hálával gondolhatunk arra, hogy mennyien álltak e feladat mögé. Az egyházkerületen át érkezett nagy állami támogatáshoz jelentős összeggel csatlakozott Szolnok önkormányzata, így tudtuk elkezdeni a munkát. Végül szolnoki cégek, gyakran szerényebb körülmények között élő magánemberek és a gyülekezet tagjai adták össze a munkálatok befejezéséhez szükséges, szintén nagy anyagi támogatást.

A református templom megújításáért való erőfeszítés összekovácsolt bennünket – mondja Végh Miklós lelkipásztor
Fotó: Fülöp Ferenc/MW

– Mellettük olyan rendezvények, jótékonysági alkalmak is voltak a városban, melyeket szintén a templomfelújítás támogatására rendeztek – foglalta össze az elmúlt két esztendő történéseit a lelkipásztor, aki azt is elmondta, hogy terveik szerint a százhuszonöt évvel ezelőtti templomépítéshez hasonlóan az egyház és az önkormányzat vezetőinek és minden dokumentált adományozónak a meghívásával ünnepi istentiszteleten szerettek volna hálát adni a nagy munka sikeréért. A jelenlegi megkötések miatt ez átmenetileg elmarad, de nem mondtak le róla. Még ebben az évben a közös tehervállalás minden résztvevőjének levélben köszönik meg a támogatást, reménykedve abban, hogy a járványhelyzet elmúltával valamennyi támogató meghívásával megtarthatják majd a hálaadó istentiszteletet is.

Október 31-én hat órakor a reformáció ünnepi istentiszteleten a felújított templomban adják át letétként megőrzésre a megyei levéltárnak a torony időkapszulájában talált, az elődök mának szóló üzenetét hordozó, restaurált dokumentumokat. Ugyanekkor helyezik el a jövőnek szóló üzenetként egy új időkapszulába a régi iratok másolatát, egy új, a mai gyülekezet nevében megfogalmazott üzenetet, néhány jelenlegi pénzdarabot, illetve a helyi sajtó dokumentumaként az Új Néplap példányait, ezzel fejezve ki a templomépítő múlt, a templomfelújító jelen és a jövő református nemzedékei közötti hitbeli, lelki kapcsolatot. Az iratok egy másolatát az egyház őrzi a jövőben, amit majd szeretnének az eredeti tokkal együtt kiállítani.

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

Mit köszönhet a magyar nyelv a reformációnak?

A reformáció 16. századi kibontakozása jóval több volt, mint egyházi megújító mozgalom. Abban a korszakban érte az európai nyelvközösségeket, így a magyart is, amelyben a nemzeti nyelvű írásbeliség kezdett megjelenni.

Korábbi cikkünket ITT olvashatja.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.