Egyre több veszély leselkedik látásunkra

Évente több százan veszítik el látásukat hazánkban, egyre több veszély leselkedik látásunkra.

null

Évente több százan veszítik el látásukat hazánkban, s a szemészorvosok szerint egyre több veszély leselkedik látásunkra. Erre is felhívták a szakemberek a figyelmet a fehér bot világnapja (október 15.) alkalmából. A látássérültek legjobb segítője a vakvezető kutya, amelyekből folyton hiány van. A négylábú segítők ugyanis speciális kiképzést igényelnek, mire egy látássérült ember első számú társává válnak.

Ezt a folyamatot az sem könnyíti, hogy a koronavírus-járvány miatt nehézkessé vált a kiképzésük. A Baráthegyi Vakvezető Kutya Iskola Alapítvány is foglalkozik a segítő ebek képzésével, ahonnan évente mintegy tizenkettő eb áll szolgálatba. Somogyba az elmúlt tíz évben hét ebet adott ki az iskola, jelenleg három Kaposváron, egy Böhönyén és Siófokon szolgál. – Az országban alig több mint 200 vakvezető kutya található – mondta kérdésünkre Mezősi Tamás, az alapítvány kuratóriumának elnöke. – Évente 25 kutya áll szolgálatba, a jelenlegi szám tízszeresére lenne szükség.

Ha sokáig két dimenzióban nézünk a pupilla összeszűkül, és szűkülőgörcsöt kap, a szemlencse nagyon domborodik, és ez az állapot rögzülhet.
Fotó: Pexels

Az országban 40 ezer látássérült ember él, a vakvezető kutyák képzése pedig nem államilag finanszírozott, az iskolát fenntartó alapítvány magánadományokból működik. Az állam mindössze két-három kutya képzését és nevelését támogatja.

A problémák egyre több embert érintenek, hiszen évente hazánkban több százan, sőt egyes becslések szerint akár hatezren is vannak, akik elveszítik szemük világát. Bazsika Mária kaposvári szemész főorvos szerint, folyamatosan nő a rövidlátó gyerekek száma. A szakember úgy fogalmazott, hogy korunk népbetegségei közé sorolhatók a látásunkra veszélyt jelentő problémák.

– Nagyon sokat nézzük a tárgyakat közelről – mondta Bazsika Mária. – Főleg a monitort, telefont és különböző kütyüket. Ez pedig egy olyan állapotot hoz létre a szemben, ami nem normális számára.

Amikor tisztán látunk, a bejövő sugár megtörik a szemlencsén, és az éleslátás központjában egyesül. A szemünk három dimenziót képes érzékelni, márpedig egy monitor csak két síkban látható. Ha sokáig két dimenzióban nézünk a pupilla összeszűkül, és szűkülőgörcsöt kap. A szemlencse nagyon domborodik, és ez az állapot rögzülhet.

Vagyis, ha felnézünk a monitortól, nem látunk tisztán. Megfájdul a fejünk, hunyorgunk, szédülünk.

Rendszeres torna, a szeme világát megóvja

A legjobb, amit tehetünk szemünk megóvása érdekében, ha óránként felállunk a számítógéptől ezzel vigyázva látásunkra. – Pislogni kell sokat, a szemünket mozgatni jobbra-balra – javasolta Bazsika Mária. – Gyakorlatilag megmasszírozzuk, ahogy csukjuk és nyitjuk, közelre-távolra nézünk.

A monitort ne helyezzük túl magasra, hiszen ha fel kell rá tekinteni, akkor keveset pislogunk és kiszárad a szemünk. Hasznos lehet még a lyukas szemüveg használata is. – Azt az elvet követi, hogy szűkített blendével élesebb a kép – magyarázta a működését Bazsika Mária. Vagyis, ha egy lyukon nézek át, az a beeső fénysugarak oldalsó részét kiszűri, csak a lyukon átjövő fény megy az éleslátás központjába. Akár tévénézéshez is ajánlom.

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

Magyar tudós hozott forradalmi változást a szemészetben

A világ egyik legnagyobb, egymillió euró pénzjutalommal járó tudományos elismerésével, a Körber Európai Tudományos Díjjal tüntették ki hétfőn Hamburgban a Svájcban kutató magyar neurobiológust, a vakság gyógyításán dolgozó Roska Botondot.

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.