Csökkenő termőterület
Az Európai Unióban mintegy 100 ezer hektáron több mint 200 ezer tonna szárított nyers dohányt állít elő az ezzel foglalkozó körülbelül 60 ezer termelő; Magyarország csaknem 3 százalékát adja az uniós termelésnek.
Miközben a tagországokban évről évre nő a dohánytermékek jövedéki adójából származó költségvetési bevétel, a gazdáknak a 2014-ben megszüntetett uniós támogatások nélkül kell termelniük, így hátrányba kerülnek a mezőgazdaság más ágazataiban dolgozó, a támogatásokat alanyi jogon felvevő termelőkkel szemben.
Az unió következő költségvetési ciklusába sem került be semmilyen közvetlen, termeléshez kötött támogatás a dohányágazat számára, nincs mód a piaci támogatás igénybevételére, illetve nem szerepel tétel az átmeneti nemzeti támogatások folytatására sem.
A dohány hazai termőterülete az elmúlt évtizedekben folyamatosan csökken, az ország 2004-es európai uniós csatlakozása óta 44 százalékkal kevesebb területen termesztik a növényt. Magyarországon jelenleg 3500 hektáron 5500-5800 tonna dohányt termelnek évente, az ágazat a teljes hazai mezőgazdasági kibocsátás 0,1 százalékát adja.