Helyreállíthatják a több mint százéves Bory-obeliszket

Az 1920-ban avatott Bory-emlékmű helyreállítása kezdődhet meg a közeljövőben.

null

A Fejér Szövetség és a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom már tavaly közzétette felhívását: készüljön méltó emlékmű a román megszállás alól felszabadító Nemzeti Hadsereg tiszteletére, állítsák helyre a száz éve fölállított, ám 1946-ban ledöntött fehérvári Bory Jenő tervezte emlékművet.

Az 1946 márciusában ledöntött emlékmű Emmarózánál
Fotó: MAGYAR NEMZETI DIGITÁLIS ARCHÍVUM

„Támogassák a kezdeményezést, hogy Székesfehérvár Megyei Jogú Város, illetve Fejér Megye Közgyűlése 5 éven belül állítsa helyre a Nemzeti Hadsereg katonáinak tiszteletére emelt, 1920-ban avatott, azonban 1946-ban elbontott emlékművet, avagy állítson Bory Jenő alkotásához méltó emlékművet azonos feliratú emléktáblával és az eredeti helyéhez közeli területen!” – tartalmazza a petíció.

Százegy éve, hogy a Nemzeti Hadsereg Horthy Miklós vezetésével Szabadbattyánon keresztül bevonult Fehérvárra, és megkezdte útját a főváros felé. Hétfőn este az Országzászló Védnöki Testület képviselői petíciót és ezer aláírást adtak át a megyei és a városi közgyűlés képviselőinek. A fáklyás menet a Fő utcán haladt.
Fotó: Fejér Megyei Hírlap / Nagy Norbert

A szervezők hétfőn este, az Országzászló Védnöki Testület nevében, jelképesen letették a leendő emlékmű alapkövét a maroshegyi körforgalomban, a székelykapunál. A körforgalomtól lovasfogat vezette autós felvonulás indult a Szent István térre, ahol a petíciót Boór Ferenc, a Fejér Szövetség társelnöke és Kónyi-Kiss Botond, a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom alelnöke adta át Szili Csabának, a megyei önkormányzat képviselőjének.

Fáklyával vonultak
Fotó: Fejér Megyei Hírlap / Nagy Norbert

Az ezer aláírást tartalmazó kapszulát, a jelképes alapkövet Fehérvár önkormányzata nevében Deák Lajosné képviselő vette át a városháza előtt. A fáklyás menet ezt követően az Országzászló téri megemlékezéshez vonult, amelyen beszédet mondott Zetényi-Csukás Ferenc, a Horthy Társaság elnöke.

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

Két mesébe illő kastélyt mutat be Szentkirályi Alexandra

Szentkirályi Alexandra elmondta, hogy egyik épület sem olyan régi, mint talán első látásra gondolnánk: a romantikus-neogót stílusban épült Andrássy kastély a XIX. század végén, míg az építészeti stílusok közé nehezen sorolható, évről-évre fejlődő Bory-vár a XX. század első felében egészen az építész-tervező-kivitelező-névadó, Bory Jenő 1959-és haláláig formálódott.

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.