A kovácsoltvas rózsa elkészítésével vált kovácslegénnyé

Fülöp Gyula már ifjúként mesterműnek beillő szabadulómunkát készített.

null

Fülöp Gyula kovácsinas 1895-ben készítette azt a kovácsoltvas rózsát – úgynevezett szabadulómunkáját –, mely a november hónap műtárgya a Wosinsky Mór Megyei Múzeumban. A harminc centiméter magas dísztárgy az intézmény néprajzi gyűjteményében található.

– Nem tudjuk, hogy a rózsa készítésekor gyánti illetőségű Fülöp Gyula hol töltötte tanulóidejét – mondta Fuksz Márta néprajzos muzeológus. – Ebben az időben a fiúgyermekek tíz-tizenkét évesen kezdték el a szakma elsajátításának első szakaszát jelentő inaskodást. A mesterségbeli oktatás három-négy évig tartott, melynek végén az inas elkészítette szabadulómunkáját. Fülöp Gyula a rózsa alakú gyertyatartó elkészítésével, tizenhat évesen kovácslegénnyé vált. Ezután három-négy év tanulás, a vándorlási évek tapasztalatszerzése és egy komoly mestermunka elkészítése várt rá, hogy kovácsmesterré válhasson.

Fülöp Gyula kovácsinas 1895-ben készítette azt a kovácsoltvas rózsát, melyet Fuksz Márta néprajzos muzeológus tart a kezében
Fotó: Makovics Kornél/TEOL.hu

A rózsa nem csak régisége és szépsége miatt érdemel figyelmet. A későbbi, műkovácsolásnak nevezett technikákat is ismerő és alkalmazó kovácsinas nagy kézügyességről tanúskodó díszrózsát készített.

A levéltári források tanúsága szerint Fülöp Mihálynak és feleségének, Géczi Rozáliának kilenc gyermeke született 1876 és 1894 között. A család sokat költözött. Első gyermekük keresztelésekor még Miszlán laktak, harmadik gyermekük, Fülöp Gyula születésekor – 1879. július 7-én – már Tótkeszi-Újpusztán, mai nevén Magyarkeszi településen éltek, mely akkoriban az Esterházy-uradalom egy kisebb majorja volt. Tíz év múlva átköltöztek egy másik Esterházy-majorba, Gyántra, ez a hely ma Pincehely határában található. Az anyakönyvek minden esetben „ferri faber”-nek, azaz kovácsmesternek nevezték az édesapát.

A teljes cikket IDE kattintva olvashatják!

Hogyan vált interaktív múzeummá a keszthelyi Amazon Ház?

2016 áprilisában nyílt meg a Helikon Kastélymúzeum legújabb állandó kiállítása az egykori Amazon Szálló épületében Főúri utazások, úti kalandok címmel. A kastélytól néhány percnyi sétára található interaktív tárlaton bepillantást nyerhetünk az elmúlt századok utazásainak történetébe, a kocsik, a hajók, az autók és a léghajók világába. Az épület Georgikon utcai része modern rendezvényhelyszín – írja a LikeBalaton.hu.

Tovább...

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.