A szolnoki helikopter bázis hadnagyának élete a népzene és a néptánc

Nyár óta Kabdebon Szabolcs művészeti vezető felel a jövőre hetvenöt esztendős Tisza Táncegyüttes szakmai munkájáért.

null

Nyár óta fiatal és ambiciózus művészeti vezető felel a jövőre hetvenöt esztendős Tisza Táncegyüttes (TTE) szakmai munkájáért. A harminckét éves Kabdebon Szabolcsot júniusban, pályázat útján választották ki a nemes feladatra, akinek az élete a népzene és a néptánc.

Értékes örökség birtokába került, melyet olyan Állami, Kossuth- és Prima díjas, egyéb művészeti kitüntetett nagyságok hagytak hátra, mint Tímár Sándor, Sajti Sándor, Várhelyi Lajos, Erdélyi Tibor és Mihályi Gábor – olvasható a Jász-Nagykun-Szolnok megyei hírportál cikkében.

Szabolcs szülei, sőt, azok felmenői anyai és apai szálon is borsodiak, ám a családfa ezen ága már-már szolnokinak mondható.

Édesapja egykoron a Kilián György Repülőtiszti Főiskolán volt kollégiumi nevelőtanár. Majd nyugállományba vonulásáig a szolnoki bázis logisztikai zászlóaljának törzsfőnökeként szolgált.

Édesanyja, valaha a martfűi cipészeti iskola diákja, ugyancsak hivatásos katona, a mai napig aktívként a szolnoki helyőrségben szolgál, mégpedig a logisztikai főnökség haditechnikai részlegén. A Szolnokról Borsod felé zakatoló vonaton akadt meg egymáson a tekintetük.

Két fiuk közül a kisebbik, Szabolcs viszi tovább a honvédségi vonalat, az idősebbik a kereskedelemben találta meg a számításait. A családtagok többsége tehát a haza szolgálata mellett tette le esküjét, vénájukban azonban sokrétű művészeti vér is csordogál.

Kabdebon Szabolcs (elöl) a próbákból is kiveszi a részét. A táncegyüttesnek hét csoportja van – az egészen kicsiktől a szeniorokig, amatőrök és félprofik táncolnak együtt a megyeszékhelyen
Fotó: Kiss János

– Dédnagyapám kitűnő harmonikás, valamint kántor volt, a mamám pedig remekül énekel és táncol, míg Kabdebon János keresztapám fazekasmesterként irodalmi pályázatokat nyer. Az unokatestvérem a Színművészeti Egyetemen hallgató, fellép, színdarabokat rendez. Az én életem pedig a néptánc és a népzene.

– Mindehhez remek alapokat kaptam a szandaszőlősi alapfokú művészeti általános iskolában. Tulajdonképpen itt fedezett fel Kovács Misi bácsi, a Tisza Táncegyüttes tiszteletbeli elnöke és Simon Gyula, a csoport akkori művészeti vezetője. Tizenöt éves voltam.

– Állítólag megtetszett nekik az egyik műsor, melyben táncoltam. Invitáltak, hogy menjek a tiszások közé, én pedig elfogadtam a meghívást – tekintettünk vissza a TTE új művészeti vezetőjének ifjúkori pályafutására.

Szabolcs élete akkortól fogva még mozgalmasabb lett. Táncpróbák, fellépések, turnék, utazások…

Alig tizennyolc esztendős volt, amikor Asztalos Kiss Zsuzsanna és Simon Gyula lehetőséget biztosított számára, hogy a megyeszékhely környékbeli településein működő néptánccsoportok munkáját segítse, az ottani táncházak életét lendítse fel.

A teljes cikk IDE kattintva érhető el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.