Hauszmann-díjjal jutalmazták a fiatal miskolci építész tervét

Hauszmann-díjjal jutalmazták Peitl Péter lakóház tervét, melyet a Szinva patak mellé álmodott meg.

null

A Hauszmann-díjat először 2003-ban adták át, Hauszmann Alajos építészprofesszor műegyetemi rektorrá választásának századik évfordulóján. Célja, hogy a legnagyobb múltú hazai építésziskola a díj által ismerje el és segítse a fiatal tehetségek kibontakozását. Peitl Péter lakóházat tervezett Miskolc történeti belvárosába, a Szinva patak partjára.

– Hogyan nyerte el a díjat?

– Annyiban speciális az építészhallgatók helyzete, hogy maga a terv, az épület rajza a diplomamunka, e mellé természetesen szöveges dokumentációval. Ezt kell megvédeni az öttagú bizottság előtt. Ötösre értékelték a munkát, de az érdemjegy nem feltétele a díjnak. Ez annál sokkal szubjektívebb és összetettebb. Maga az épület szépsége csak egy faktor, és nem feltétlenül a legfontosabb. Egy ház tervét millió szempont alapján lehet értékelni.

– Mikor vált világossá, hogy építész lesz?

– Amikor érettségiztem, még nem igazán tudtam, mi akarok lenni, merre tanuljak tovább. Jó voltam matekból, rajzolni is szerettem. A felvételi szempontokat is figyelembe vettem a jelentkezéskor és az egyetem kiválasztásakor, és utólag kiderült, hogy helyes döntés volt. Nagyon megszerettem a szakmát, és örülök, hogy építész lettem.

– Egyértelmű volt, hogy Miskolcra tervezi a diplomamunkát?

– Az egy szép hagyomány, hogy a hallgatók szeretnek a szülővárosukba tervezni házat diplomamunkájukként. Én egy társasházat terveztem, a terv a tavaszi karantén és digitális oktatás alatt készült, így éppen itthon voltam. Egy budapesti egyetemen készítettem Miskolcon a miskolci tervemet. Ez ugyan önálló munka, de normál helyzetben személyesen konzultáltam volna róla a tanáraimmal és a fő konzulensemmel. Így minden online zajlott, maga a diplomavédés is.

– Ez megnehezítette a munkát és a diplomázás folyamatát?

– Igazából nem különösebben. Maga a diplomavédés ünnepélyesebb alkalom lett volna, ha ott vagyok, hiszen az oktatók ilyenkor kézfogással köszöntik az újdonsült építész kollégákat. Ez hiányzott, de technikailag át tudtam adni azt, amit személyes jelenlétnél egy prezentáció formájában kivetítettem volna.

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

Sárkány a padlón

Aligha lehet nagyobb szakmai kihívás egy iparos számára, mint amikor dualizmus kori kollégáinak csúcsteljesítményét kell reprodukálnia. Márpedig ezt teszik azok a hazai mesterek, akik a Nemzeti Hauszmann Program keretében az elpusztult Szent István-terem rekonstruálására vállalkoztak. A munka közepén járnak, de már most érzékelhető, hogy az újraalkotott nemzeti kincs előtt másodszor is fejet fogunk hajtani.

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.