Újra divatba jött a feledéstől megmentett palotási népviseletet

Ambrus Nándornénak köszönhetően hosszú évek után ismét látható a községben a palotási népviselet.

null

Újraélesztették a helyi népviseletet a településen, amely az elmúlt évek során annyira feledésbe merült, hogy jóformán csak egy-egy ruhadarab maradt meg belőle.

Ambrus Nándorné, az Őszirózsa Nyugdíjas Klub és a nótakör vezetője elmondta, számára nagyon fontos, hogy megőrizzék és továbbadják a palotási hagyományokat a fiatalabb generációnak. Ezért úgy határozott, hogy ő maga készíti el a korabeli öltözetet, amelyet egykor viseltek a település lakói.

– Az idősebb asszonyok szívesen osztották meg velem, hogy milyen régi ruhadarabokat hordtak. Akadt olyan is, aki még adott is belőlük. Ezenkívül fotókat is mutattak, de sok népviseletbe öltözött baba is fellelhető még a faluban, így ezeknek minden részletét megvizsgálva már el tudtam indulni

– mondta Ambrus Nándorné, akinek végül 2014-ben sikerült megvarrnia az első darabot.

Az idősebb asszonyok szívesen osztották meg, hogy milyen viseletet hordtak
Fotó: Ladóczki Balázs

Hozzátette: az alapanyag beszerzése nehéz feladatot jelentett, hiszen napjainkban ritkán lelhetők fel ugyanazok a minőségű a textilek. Szerencsére azonban volt néhány üzlet, ahol sikerült mindent megvásárolni.

A nyugdíjasklub vezetője azt is elárulta, hogy nemcsak magának, de a nótakör tagjainak is varrt már a népviseletből, majd később a Csoóri Sándor Alap keretében pályázati lehetőségük nyílt, amelynek köszönhetően további viseleteket tudtak készíteni.

Ambrus Nándorné azt is felidézte, hogyan nézett ki az egykori öltözet és milyen elvek szerint viseltek egy-egy népviseletet.

– A különböző jeles alkalmakhoz életkortól függően más és más ruhát hordtak az emberek. A legdíszesebb az új asszonyoké volt, akik bodros fejkötőt is magukra öltöttek egészen addig, ameddig az első gyermekük meg nem született. Utána már sima főkötőben jártak. A fiatalok világosabb színű szoknyákat viseltek, az idősebb nők pedig sötétebbet, amely picit a térd alá ért. Az ünnepekkor pedig drágább anyagból készült ruhákat vettek fel

– közölte a vezető.

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

Világrekordra törnek Székelyudvarhelyen

Egy székelyudvarhelyi fotós a fejébe vette, hogy megmenti a jövőnek a népek viseleteinek kincsestárát. Eddig kétezer népi viseletet fotózott le világszinten, amelyet egy erre a célra létrehozott, Geofolk nevű adatbázisban fognak bővíteni különböző módszerekkel. A gyűjtemény egy részéből lehengerlő ízelítőt adott szabadtéri kiállításával Székelyudvarhelyen. Dávid Botonddal beszélgettünk.

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.