A mini hentesüzlet, ahol marcipánból készültek a kolbászok

Mini játék hentesüzlet december hónap műtárgya a nagykanizsai Thúry György Múzeumban – olvasható a Zala megyei hírportálon.

null

A gyermekjáték fából készült, alapja trapéz alakú, két oldalfallal és hátfallal látták el, elölről nyitott. Hátlapjához lécből készítettek „állványt”, melynek két-két rúdján, apró dróthurkokon gyurmából formált „kolbászok” lógnak. A játékbolt falait fehérre festett, csempét utánzó négyzetekkel díszítették.

– A játékot Bentzik Katalin nyugalmazott óvónő adományozta a múzeumnak, ő kapta 10-11 éves korában karácsonyra, s ez lett az egyik kedvenc játéka

– árulta el Mikó-Baráth Franciska történész-muzeológus.

– Az 1905-ben született Kató dr. Bentzik Ferenc városi tiszti ügyész legkisebb, az egész család által nagyon szeretett, kényeztetett gyermeke volt. Két idősebb bátyja, akik jogot tanultak Budapesten, édesanyjuk kérésére a miniatűr húsokat, hentesárukat marcipánból készültekre cserélték, aminek Katalin különösen örült, hiszen ezután a vendégségbe érkező pajtásait meg tudta kínálni a marcipánból készült kolbászokkal.

A kis hentesüzlet nagyobb részben fából készült
Fotó: Thúry György Múzeum/Hohl Zoltán/ZAOL.HU

A szakember hozzátette: a gyermekek legfőbb időtöltése a játék, így van ez az emberiség történetének kezdete óta. A játék a tanulás legfontosabb folyamata, mely révén gyakorolni lehet a felnőttektől ellesett viselkedést, társas viszonyt, mozdulatokat, így a szórakozáson túl voltaképpen a „túlélés” záloga is.

Hazánkban a 17–18. században nem volt számottevő játékkészítés, a fazekasok állítottak elő apró edényeket, az esztergályosok csapócsigát és így tovább. Az olcsó játékok tömeges termelése háziipari eszközökkel az osztrák és bajor Alpokban, valamint Türingiában és az Érchegységben indult meg.

A 19. században a polgárosodással párhuzamosan megnőtt az igény a gyermekjátékok iránt Európában és az Amerikai Egyesült Államokban egyaránt, amit már csak ipari úton előállított játékokkal tudtak kielégíteni.

A középkor óta a szülők leginkább vásárokban vásárolhattak játékokat, az állandó játékkereskedések csak a 19. században jelentek meg.

Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.