A hagyományok hűséges őrzője a somogyi betyár

Időt, energiát nem sajnálva azon dolgozik, hogy a régi hagyományok ne merülhessenek feledésbe.

null

Huszár, betyár, arató paraszt és ecsenyi sváb. Máj Péter tősgyökeres somogyiként évtizedek óta időt, energiát nem sajnálva azon dolgozik, hogy a régi hagyományok ne merülhessenek feledésbe. A közelmúltban Somogy Polgáraiért Díjjal ismerték el munkáját.

– Nagyon büszke sváb gyökereire, fontosnak tartja, hogy felelevenítse azokat a szokásokat, amelyeket átélt gyerekként.

– Echte sváb vagyok, a 240 éve idetelepültek leszármazottja, Máj Jakab, az egykori ecsenyi bíró unokája. Anyai és apai ágon is több generációra visszavezethető a magyarországi német származásom. Édesanyám nagyon karitatív alkat volt, miután elvették a házunkat többször meglátogatta az ott lakókat, kimeszelt nekik és megetette őket. Létrehozta a faluban az első sváb hagyományőrző csapatot, kőműves édesapám pedig zenészként csatlakozott hozzájuk. Ecsenyben olyan élményeket szereztem, amelyek végigkísérték az életemet.

– Nagy vágya volt, hogy tanító lehessen.

– Az ecsenyi általános iskola után Tabon végeztem gépszerelőként, innen pedig nehéz volt pedagógiai pályára menni. Aztán a katonasághoz kerültem 27 hónapra, ahol határőrként szolgáltam, majd Mernyén a szakmámban dolgoztam, de nem adtam fel, és utána végeztem el Kaposváron a tanítóképzőt. Először Törökkoppányban tanítottam, majd Nagytoldipusztán oktathattam a gyerekeket. Itt a tanítás mellett már koordináltam is az iskolát. Karádon pedig az általános iskolában népművelőként dolgoztam, ahol a néptánc, a hímzés hagyományainak ápolását a mai napig magas szinten művelik. Aztán a Mezőgazdasági Szövetkezők megyei szervezeténél kulturális programszervezőként dolgoztam.

Máj Péter betyár polgármesterként is képviselte szülőfaluját
Fotó: sonline.hu

– Azt beszélik, a zakatoló vonaton munkahelyére utazva mindig könyv volt a kezében.

– Az egész életem az olvasásról szólt, minden szellemi kincsemet annak köszönhetem, amit mások életéből példaként le tudtam venni. Mindenevő vagyok, utazáskor, este pihenésként is mindig egy könyv van a kezemben. Ötven éve van színházbérletem, még ma is élénken emlékszem az első előadásra, Raffai Sarolta Egyszál magam című művére, amely egy iskolaigazgató történetét mutatja be, arra keresve a választ, hogy ember tud-e maradni hatalommal a kezében. A későbbiekben a megyei könyvtárba kerültem, ahol nagyon sok jó hangulatú könyvhetet szerveztünk remek magyar írók részvételével.

–1998-tól polgármesterként képviselte szülőfaluját, Ecsenyt. Hogy élte meg az új szerepet?

– Mindenben részt vettünk, ami a falut kicsit előrébb vitte. Az egy forintos telkekkel a fiataloknak segítettünk letelepedni, bízva abban, hogy így nem csökken tovább a népességszám. Bejártuk Nagy-Magyarország területét a Tutyisok Ecsenyi Sváb Hagyományőrző Egyesületével. Tevékenységünkért Örökségünk Somogyország Kincse kitüntetést kaptuk. A Különleges Asztali Örömök rendezvénysorozatnak szinte nem volt olyan állomása, amelyen nem vettünk részt. Számos megyei rendezvényen mutattuk be a sváb tutyi készítését. Nyolc év polgármesterség után mentem el nyugdíjba.

– Nyugdíjasként sem pihen, hol huszárruhába bújik, hol pedig kaszával a kezében az aratás hagyományait mutatja be.

– Örökölve a felmenőimtől ezt a mentalitást egész életemben a tenni akarás és a jobbítási szándék vezérelt. A hagyományőrzés mindig is nagyon fontos volt számomra. Rengeteget kutattam a múzeumban, hogy minél átfogóbb ismereteim legyenek, amely révén autentikusan tudom bemutatni a somogyi hagyományokat. Minden évben a március 15-ei héten az összes kaposvári és több vidéki óvodába látogatok el, ahol a huszárviselettel és az 1848-as forradalmi dalokkal ismertetem meg a gyerekeket. Nincs annál nagyobb öröm, mint amikor csillogó szempárok néznek vissza rám. Nyaranta az aratás hagyományait elevenítem fel, ősszel a somogyi betyárvilágba, télen pedig a fonóba kalauzolom el az érdeklődőket.

– Mi nyújt kikapcsolódást?

– Az olvasás mellett a színház a másik nagy szerelem. Ötven éve vadászom, a megyei vadászkamara kulturális bizottságának elnöke vagyok. Szeretek horgászni is, s amikor csak tehetem, az időmet az unokámmal, Lizával és családtagjaimmal töltöm.

– Van-e olyan álma, ami még nem valósult meg?

– Nagy vágyam, hogy létrehozzam a Somogyi Hagyományok Házát. A Csiky Gergely Színház egykori díszlettervező üzeme üresen áll. Erre a pincére ugyan ráférne egy komolyabb felújítás, de megálmodtam, hogy ez a hely kiváló lenne arra, hogy itt bemutassam az óvodásoktól az egyetemistákig a somogyi kincseket. Egyfajta tanodaként üzemelne, ahol bárki részt vehetne évszakonkénti ingyenes múltidézésen. Azt hiszem, ezzel megkoronázhatnám a hagyományőrző tevékenységemet. Remélem egyszer majd sikerül.

A teljes, eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.