Nukleáris képzést indít a pécsi műszaki kar

Az új atomerőmű működtetéshez több száz nukleáris szakember munkájára lesz szükség.

null

Az új atomerőmű működtetéshez több száz nukleáris szakember munkájára lesz szükség. Ezért a Paks II. programhoz kapcsolódóan a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Kara atomerőművi üzemeltetési szakmérnök és atomerőművi üzemeltetési szakember szakirányú továbbképzéseket indított tavaly februárban, és már szervezi a következő évfolyam indítását 2021 februárjára.

A szakirányú továbbképzések célja olyan szakmérnökök, szakemberek képzése, akik alapszintű ismeretekkel rendelkeznek az atomerőmű technológiai folyamatairól, átlátják az atomerőmű rendszereit, az üzemeltetés folyamatát, tisztában vannak a nukleáris biztonság alapjaival és az atomerőmű biztonságos működtetésével. A képzésre többféle alapképzésben megszerzett mérnöki diplomával, illetve mesterképzési szakok elvégzése után lehet jelentkezni. A szakemberképzésre alap- vagy mesterképzésen szerzett fizikus vagy vegyész oklevéllel rendelkezőket is várnak.

A szakember-utánpótlást támogatja a PTE
Fotó: Beküldött kép/TEOL.HU

– A speciális képzéssel a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Karán a nukleáris iparhoz kapcsolódóan már több évfolyammal is indított, szintén speciális nukleáris környezetvédelmi szakmérnök és nukleáris környezetvédelmi szakember szakirányú továbbképzések sora bővült. A végzett szakmérnökök, szakemberek a felépülő új atomerőműben alkalmasak lesznek az atomerőművi technológiai folyamatok üzemeltetése során fellépő egyszerűbb feladatok megoldására, az atomerőmű üzemeltetéséhez kapcsolódó egyszerűbb vezetési, irányítási, szervezési és hatósági feladatok ellátására – hangsúlyozza dr. Kovács Anita tanszékvezető.

A teljes, eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Száz százalékon üzemel a Paks II testvérerőműve

Névleges teljesítményén működik a Leningrádi Atomerőmű II-es kiépítés 2-es blokkja is. A VVER–1200-as blokk a 2018 októbere óta kereskedelmi üzemben termelő 1-essel együtt a Paks II projekt közvetlen referenciája.

Az orosz atomerőműveket üzemeltető Roszenergoatom közlése szerint január 3-án helyi idő szerint 14.10-kor érte el a blokk a százszázalékos teljesítményszintet, ami hőteljesítményben 3200 MW-ot, villamos teljesítményben 1165 MW-ot jelent. Az új egység üzembe helyezése tavaly nyáron kezdődött, július 9-én helyezték el az első üzemanyagköteget a reaktor aktív zónájába, majd augusztus 31-én a láncreakció beindításával a reaktor elérte a minimális ellenőrzött teljesítményszintet.

A teljes cikk ITT olvasható el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.