Húsvétváró online kiállítást szervez a pécsi tojásíró

Nemzetünk hímes tojásai 2021. nevű program keretében egész Kárpát-medencéből várják a hímes tojások fotóit.

null

Mosonyi Éva tojásíró népi iparművésszel beszélgetett a Bama.hu munkatársa:

– A legszebb hímes tojásokat az orosz cárnak készítette az ékszerész Fabergé, a legrégibb, s talán a leghíresebb pedig az a 60 ezer éves strucctojás, melyet faragottan találtak meg Dél-Afrikában. Mi magyarok milyen dísztojás extrákkal büszkélkedhetünk?

– Hazánkban éppen Baranyában, avar kori sírokban találták meg a területünk legrégebbi ilyen emlékeit, karcolt, színezett tojáshéj darabokat. Ugyanakkor tudni kell, hogy a magyar hagyományok mindig főtt tojást díszítettek, annak pedig csupán néhány év az élettartama. A festett mintákról viszont több száz éves leírások is előkerültek, amik a Kárpát-medencében voltak használatosak.

Fotó: Laufer László / BAMA.hu

– Vallási vagy népi szimbólumok a rajzolatok?

– Benne van az újjászületés, az élet keletkezése, a feltámadás és a termékenység is. A húsvét kapcsán pedig a tavasszal, a kereszttel kapcsolatos mintázatok születtek, ásó, gereblye, eke is látható rajtuk. Az alapszín döntően piros, mint Krisztus kiontott vére, valamint a szerelem, a szeretet jelképe. Másrészt a hímes tojást szántáskor elhelyezték az első barázdába is, a jobb termés reményében.

– Mekkora most a gyűjteménye?

– Otthon tárolom a mintegy 2200 magam készítette különböző népi mintázatú hímes tojást.

– Hogyan kell elképzelni az élő kiállítást?

– A tenyérben lefotózott új alkotásoknak létrehoztunk egy Facebook-oldalt (Nemzetünk hímes tojásai), s az ide érkező képekből virtuális tárlatot hozunk létre, valamint kinyomtatva is kiragasztjuk a Zsolnay Negyed Pirogránit udvarán a régi kemencék ablakainak belső felére. És ez nem verseny, minden beküldött fotó szerepelni fog a húsvéttól mintegy két hétig látható kiállításon.

– A Negyedben a csokoládébolt a családi vállalkozásuk. Ott is lesz húsvéti attrakció?

– Például a Csoko-Láda saját készítésű csokoládéit is tojásmintás papírba csomagoljuk.

Közgazdászból lett tojásfestő

Mosonyi Éva 1960-ban született Pécsett. A Bártfa utcai általánosba járt, a Széchenyi Gimnáziumban érettségizett, elvégezte a Kaposvári Tanítóképzőt. Tíz évig tanított pécsi általános iskolákban, közgazdász másoddiplomát szerzett és az üzleti szférában tevékenykedett hosszú időn át. Tíz éve férjével, az ugyancsak közgazdász Mosonyi Csabával családi csokiboltot vezet és gyártják is a minőségi csokoládét. Mosonyi Éva a Tojásdíszítők Egyesületének elnöke, 2005-ben megkapta a népi iparművész címet. Fiuk, Miklós (38) ugyancsak közgazdász és két unokájuk is van.

Mészáros B. Endre

A tojásíró népi iparművésszel történt beszélgetésről készült eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.