Jász-Nagykun-Szolnok megye és a Lánchíd

A megyékben a főispánok fogták össze a gyűjtési akciót. Jász-Nagykun-Szolnok megyében ez a megtisztelő szerep Földi István főispánnak jutott – írja a Jász-Nagykun-Szolnok megyei hírportál, a Szoljon.hu.

null

Napjainkban sűrűn esik szó legrégibb állandó jellegű Duna-hidunkról. Történetéről, építéséről könyvtárakat megtöltő művek mesélnek. De vajon mi köze lehet a Lánchídnak Jász-Nagykun-Szolnok megyéhez?

Ha pontosabban fogalmazunk az 1945 utáni Magyarország valamennyi megyéjéhez, ugyanis a második világháború harcaiban megsemmisült műemlék hidunk újjáépítésére kiírt általános gyűjtésről van szó. De mi is volt ez a hazafias megmozdulás, amiben az egész ország részt vett?

A második világháború után valamennyi Duna- és Tisza-hidunk lerombolva, csonka tartókkal meredt az ég felé. A fővárosban egymás után állították helyre ezeket az átkelőket. Az első állandó budapesti híd még várt a sorára, ami 1947-ben jött el. A politikai vezetés úgy döntött, hogy a Lánchidat első megnyitásának 100.s évfordulóján kell újból átadni. Az ország népe egy emberként mozdult meg.

Megalakult a Lánchíd Bizottság, mely stílusosan 1848 tagból állt. Felhívást tettek közzé a hídépítés anyagi támogatására. Hatalmas propagandát indítottak a gyűjtés sikeréért, amely abban csúcsosodott ki, hogy 1947 decemberében meghirdették az „1947 szilveszter a Lánchídért” akciót. Az adományok gyűjtésére több lehetőség adódott: az egyik módja a támogatói emlékbélyegek vásárlása volt.Ezeket különböző címletekben, blokk formátumban adták ki.

A megyékben a főispánok fogták össze a gyűjtési akciót. Jász-Nagykun-Szolnok megyében ez a megtisztelő szerep Földi István főispánnak jutott. Egyúttal ő lett a vármegyei Lánchíd Bizottság elnöke is.

A gyűjtés széleskörű lebonyolítására a következő utasítást adták a járások, városok, községek vezetőinek. „…Táncmulatságon résztvevő valamennyi személy egy 20 filléres blokkot köteles fizetni a belépő díjon felül.

Egy korabeli elismervény a Lánchíd újjáépítési alapba befizetett összegről. Annak idején sok hasonlót állítottak ki
Fotó: Beküldött fotó/Szoljon.hu

Minden szeszesital-fogyasztás után a számlakifizetésen felül egy 20 filléres blokkot tartozik megváltani. Mozik, színházak minden kiadott jegy után egy 20 filléres jegyet tartoznak kifizetni. Kereskedők nagyobb tételű vásárlás után vásárló részére 20 filléres jegyet kötelesek eladni. Legvégül a háznál tartandó házimulatság részt vevői is kötelesek 20 filléres jegyet vásárolni…”

A teljes, eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Az A-Híd vezére cáfolta Karácsonyt: drágult a Lánchíd felújítása

Ötmilliárd forinttal drágábban újíthatja fel a Lánchidat a Karácsony Gergely vezette budapesti önkormányzat közelmúltban lezárult új közbeszerzési eljárásának a nyertese, az A-Híd Zrt., mint amennyiért Tarlós István korábbi főpolgármester idején tette volna.

Karácsony Gergely egy decemberi Facebook-bejegyzésben magyarázkodott a megnövekedett költségek miatt. Közösségi oldalán többszörös csúsztatásokkal úgy próbálta beállítani, mintha az általuk kiírt közbeszerzés nyertese tette volna a jobb ajánlatot. Karácsony ugyanis a Tarlósék pályázatában szereplő 35,2 milliárdos árral próbálta összehasonlítani az általuk szerzett ajánlatot, mintha a Karácsonyék közbeszerzésére érkezett árajánlatnak is része lett volna a Széchenyi téren található aluljáró felújításának 13,5 milliárd forintos költsége is.

A cikk ITT olvasható tovább.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.