A vadászat céljáról ír könyvében a kaposvári tűzoltó

Vadászélményeiről szóló három kötetében a vadászat célját szeretné megértetni Varga Csaba.

null

Varga Csaba tizenöt éve, egy pálinkafőzés kapcsán kapott kedvet a vadászat kipróbálásához. A kaposvári tűzoltónak az akkor már javában vadászó testvére vetette fel az ötletet egy hosszú, bensőséges beszélgetés során, amelyben a vadászvizsga is szóba került – derül ki a cikkből.

– A természetet, a vadvilágot korábban is szerettem, és a lőfegyverek világa sem állt távol tőlem – mesélte Varga Csaba. – Elég volt csupán egyszer „vizsgázott” vadászként kimennem az erdőbe, és azonnal megérintett. Nincs rá megfelelő kifejezés, hogy milyen érzés volt. Mindenből az első a legemlékezetesebb. Az első vadászatom is emlékezetessé vált, bár végig csendben maradt a puska. Nem ejtettem vadat, mégis nagyon sokat tanultam. Simon Pállal ültem egy magaslesen. Máig előttem van a kép, ahogy ráült a pelerinjére, pipára gyújtott, és a vadászat titkait elém tárta. Fontos kérdésekről, egyebek között etikáról, viselkedésről beszélgettünk. Amikor besötétedett, hazaballagtunk, mégsem voltam csalódott, hogy nem szólt aznap a puska, bár láttunk arra érdemes, elejthető vadat is – emlékezett vissza a vadász, aki először egy őzet hozott terítékre.

A kép illusztráció. Fotó: Pexels

– Mély nyomot hagyott bennem, ahogy odaálltam a vad fölé, amelynek én vettem el az életét – mondta Varga Csaba. – Nyolc év után is megható, torokszorító érzés ez, annak ellenére, hogy tudom: a vadászatnak komoly állományszabályozó szerepe van, s szorosan összefügg az erdőgazdálkodással.

Amit csak lehetett, elolvasott a vadászatról, mielőtt maga is írni kezdett róla. 2012-ben jelent meg először cikke a Nimródban. A következő évben megnyerte a Magyar Vadászlap irodalmi pályázatát, majd állandó dobogós helyezettje lett a hasonló felhívásoknak. Előfordult, hogy egyszerre két vadászújság pályázatán is elhozta a legrangosabb elismerést. Egyre többet publikált, majd riporteri feladatokat is bíztak rá, amikor 2019-ben a Nimród állandó munkatársa lett.

– Nem csak saját történeteket írok – mondta. – Szívesen hallgatom meg vadásztársaim elbeszéléseit is, persze nem jellemző rám, hogy a magaslesen jegyzetelve, notesszel a kezemben ülnék. Nincs kedvenc történetem, bár egyik-másik közelebb áll a szívemhez. Az író mindig saját magának ír, majd elér egy pontra, amikor legalább egy hozzáértőnek megmutatja, mit vetett a papírra. Abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy több nem vadász olvasó is jelezte: a novelláim révén kezdi érteni a vadászat lényegét. Ha csak egyet is közülük sikerül a természetbe csalnom az írásaimmal, már megérte – mondta a szerző, aki úgy érzi, a vadászokat nem megfelelően ítéli meg a társadalom.

– A vadászat célját és a hangulatát szeretném megértetni az olvasókkal, hiszen a lövés csak töredéke ennek a tevékenységnek – tette hozzá az író. – Százezer éves hagyományt igyekszem közel hozni a „túlcivilizált” emberekhez.

Legutóbb a Gyöngyvirág című novelláskötete segítségével próbálkozott meg ezzel. – A célom, hogy az olvasó épp olyan erősen markolja a könyvborítót, akárcsak a vadász a puskát, amikor feszültté válik a helyzet – mondta.

Fekete István nagy hatással volt rá

Varga Csaba Fekete István valamennyi kötetét elolvasta már. Azt mondja, a közismert író és vadász könyvei nagy hatással voltak rá. – Sajnos, Fekete István a magyar szépirodalom nagyjainak csarnokában még mindig nem nyerte el méltó helyét – mondta. – Tavaly, a Fekete István-emlékév okán, rengeteg időt szántam az író életművének kutatására. Bár mindenki úgy érzi, ismeri őt a kötelező olvasmányok révén, ez csupán felszínes tudás marad, ha nem mélyülünk el vadászati témájú köteteiben – tette hozzá a vadász, aki egy egész évet szentelt annak, hogy a Nimród Vadászújságban olyan történeteket közöljenek Fekete Istvánról, amelyek kevésbé közismertek.

Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Korábbi cikkünkben arról informáltuk az olvasóinkat, hogy különleges vadveszélyre figyelmeztetnek a természetőrök. Ugyanis tavasszal a malacait védő vaddisznó a magyarországi erdők legveszélyesebb állata. Az anyakoca veszélyessége mellett meg is ölhetik a turisták egy ártatlannak tűnő simogatással az erdőben talált, magányos állatkölyköket. A nőstények, ha megérzik utódaikon az ember szagát, magára hagyják az önfenntartásra még képtelen kölyköket.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.