Az első méhek már szorgosan gyűjtögetnek a Kis-Balatonnál

Zömök, hangosan zümmög és fekete, fehér, sárga, szalagos „bundát” visel – ő a poszméh, aki ezekben a napokban megkezdi szorgos munkáját.

null

– Ilyenkor az áttelelt, megtermékenyített nőstényeket, az anyákat láthatjuk, akik téli szállásukból, földi üregekből, fák kérge vagy a mohapárnák alól ébredve kutatnak táplálék és jövendő utódaik számára élettér után. A hosszú ínséges téli időszak után az anyáknak fontos, hogy hamar táplálkozni kezdjenek, ehhez pedig az kell, hogy virágzó növényeket találjanak. Jó szolgálatot tesznek a most virágzó fűzfélék, valamint több korai virágzású lágyszárú növényfaj is – tájékoztatott Miklós Marianna, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság munkatársa.

A hosszú ínséges téli időszak után az első poszméheknek fontos, hogy hamar táplálkozni kezdjenek
Fotó: PEXELS

A Kis-Balaton területén az egyik legjellemzőbb fűzféle a hamvas fűz, vagy más néven rekettyefűz (Salix cinerea), melynek fehér és sárga színezetű barkavirágzata üde színfoltot jelentenek ebben az időszakban.

– Saját kertünkben is észlelhetjük a poszméheket, valamint segíthetjük is őket, ha kertünkbe korán virágzó növényeket ültetünk, közben pedig megfigyelhetjük ezeket a kedves kis bundás jószágokat.

Bárki segítheti a poszméheket, ha virágzó növényeket ültetünk
Fotó: Miklós Marianna / Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság

Sajnos a beporzó rovarok faj- és egyedszáma az utóbbi évtizedekben drasztikusan lecsökkent, a klímaváltozás, az emberi behatások következtében ugyanis megváltozott a beporzók szempontjából létfontosságú fészkelőhelyek, virágos területek kiterjedése, eloszlása – írja Miklós Marianna.

A koronavírus-járvány miatti lezárások feloldása után – remélhetően – mihamarabb megnézhetjük majd a Kis-Balaton Látogatóközpontban lévő egyik kiállítást, ahol sok érdekes információt nyerhetünk a beporzó élőlényekről.

Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Méhecskehotel kialakításával segíthetünk a hasznos rovaroknak

Február végéig érdemes elkészíteni a méhecskehoteleket, amelyekkel a lakosság is sokat tehet a beporzó rovarok védelméért – olvasható a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) felhívásában.

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) a lakosság, a gazdálkodók és az önkormányzatok figyelmébe ajánlja a rendkívül egyszerű, különösen látványos méhecskehotel-eszközcsoportot, amivel erkélyen, ablakpárkányon is hatékonyan és hiánypótló módon segíthetjük a szelíd beporzók szaporodását már kora tavasztól.

Ahol virágot találnak, ott vannak

A magányosan élő méhek és darazsak körülöttünk élnek a kertekben, parkokban, iskolákban, óvodákban, lakótelepeken, még a sokadik emelet magasában is. Mindenütt ott vannak, ahol virágokat találnak. Azért nem figyelünk fel rájuk, mert ezek az állatok – a családokban élő rokonsággal szemben – nem támadékonyak, ha nem fogjuk meg őket, teljesen ártalmatlanok!

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.