A jövő agrárszakembere lett a borotai szőlész-borász

Az ifjú szakember gyerekkora óta készült erre a pályára, a tudását már több kontinensen gyarapította.

null

Az Agrotrend Csoport 2014-ben indította útjára az Év Agrárembere díjat, ami az évek során komoly tekintélyre tett szert. A tíz kategóriában meghirdetett díj egyike a Jövő agrárszakembere elismerés, melynek elnyeréséért három jelölt van versenyben.

– Meglepődtem a jelölésen, ami komoly elismerést jelent számomra. Szőlész-borászként, nőként és 24 évesen nagy dolognak tartom mindezt, hiszen ez egy nívós agrárszakmai díj. Örömteli azért is a jelölés, mert ez egyben a mi szakmánk elismerése – mondta Koch Pálma, aki tudatosan választotta ezt a pályát, amiben hatással volt rá édesapja, Koch Csaba, aki 2019-ben az Év bortermelője címet is elnyerte.

– Már gyermekkoromban úgy gondoltam, hogy egyszer majd borász leszek. Sok időt töltöttem a szőlők között és a borospincékben, és tudatosan készültem arra, hogy azt az utat választom, amit édesapám és az őt megelőző generációk is bejártak. Az iskolaválasztásban is folytattam a családi hagyományt, én is a bajai III. Béla Gimnáziumban érettségiztem – mesélte Koch Pálma, akinek a középiskolai kémia–biológia fakultáció jó alapot jelentett a Szent István Egyetemen, ahol szőlész-borász mérnökként végzett.

Ismerni kell az egész rendszert a talajtól a szőlőtőkéken át a polcokig – vallja Koch Pálma, a jövő agrárszakembere díj győztese
Fotó: Tapodi Kálmán/baon.hu

Az egyetemi évek alatt a saját vállalkozásukban és több vendéglátóhelyen is dolgozott, hogy megismerje a fogyasztókat és a gasztronómiát, majd borbírálói oklevelet is szerzett. Borászati gyakornok, laboráns volt a Napa-­völgyben Kaliforniában, a Maipú-völgyben Chilében, valamint Stellenboschban, Dél-Afrikában. Jelenleg Franciaországban, Montpellier városában a Vinifera Euro­master borászati mesterképzést végzi, majd Németországban, Geisenheimben fogja gyarapítani tudását.

– Édesapám 18 éves koromban adta kezembe jelképesen a pincekulcsot, és a családban első nőként választottam ezt a szakmát,

amiben nagyon fontos szerepe van a folyamatos tanulásnak, a tapasztalatszerzésnek. Ismerni kell az egész rendszert a talajtól a szőlőtőkéken át a polcokig, hiszen ez egy sokrétű szakma, ami állandó odafigyelést igényel. Remélem, hogy nemsokára a családi gazdaságunkban, itt, a Hajós-­Bajai borvidéken és a villányi birtokunkon is kamatoztathatom a megszerzett tudást – sorolta a Jövő agrárszakembere díj döntőse, aki már most is tevékeny szerepet vállal borászatuk biobor-előállításában és a tavaly indított gyümölcslé­üzemükben, ahol frissen préselt alapanyagokból készítik a 100 százalékos gyümölcstartalmú ivóleveket.

Pálmától megtudtuk, hogy a kedvenc fehérszőlő-fajtája a cserszegi fűszeres, és az első saját borát 2018-ban készítette, ami egy klasszikus villányi vörösbor volt.

– A Diósviszló melletti Imre-­völgyben található, 0,2 hektáros területről kézzel válogatva szüreteltük a bor alapjául szolgáló 12 mázsa, syrah fajtájú szőlőt. A bor hat hónapig érlelődött francia barrique hordóban – tudtuk meg az első Koch Pálma-borról, amiből összesen 1289 palack készült.

A teljes, eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.