Egy férfi csillagvizsgálót épített tószegi kertjében

Dézsi Attila néhány év alatt a mélyégobjektumok, a változócsillagok és üstökösök rabjává vált.

null

– Néhány képet szerettem volna készíteni a szolnoki huszonnégy emeletes toronyház tetejéről, érdeklődtem, s a Kopernikusz körhöz irányítottak. Amikor utánajártam a csillagászati szakkörnek, elképzeltem, hogy néhány komoly tekintetű, szakállas öreg tudós mindenféle képleteket és ábrákat tanulmányoz. Így indultam neki, s meglepetésemre egy fiatalos, jó hangulatú társasággal találkoztam. Azonnal a tetőre mentünk, ámultam a nagy fehér távcsőre, aztán azon keresztül az égre. Reggelig maradtunk, felejthetetlen élmény volt, magával ragadott – emlékszik vissza a négy évvel ezelőtti kezdetre Dézsi Attila. A tószegi fiatalembert azóta nem is „ereszti” ez a különleges világ.

Másoknak is meg akarta mutatni az égi csodákat

– Egyre többször mentem, kérdeztem, tanultam a távcsövekről, az égi jelenségekről, a szakkifejezésekről. Amikor már egészen magaménak éreztem ezt a hobbit, elhatároztam, hogy nekem is lesz egy távcsövem. Mégpedig otthon, hogy megmutathassam másoknak is ezeket a csodákat. Megvettem, s közben kezdett körvonalazódni, hogy a csillagászat rengeteg ága közül melyik áll hozzám a legközelebb – meséli Attila.

Nap, Hold, bolygók, halvány mélyégobjektumok, változó-, és kettőscsillagok, üstökösök, csillagfedések. Néhány a gyönyörű égi jelenségek közül, melyeknek, ahogy az amatőr csillagász elárulja, más-más a specifikációja. Hogy ez mit is jelent?

– Más a megfigyelésük, az arra fordított idő, a használt távcsövek és a műszerek tekintetében is. Van, amit szinte csak fotografikusan lehet megfigyelni, annyira halvány és pici objektum – magyarázza.

Dézsi Attila csillagvizsgálója mellett
Fotó: Nagy Balázs/szoljon.hu

Tavaly újratervezte a speciális létesítményt

Mindezek, a laikusok számára talán bonyolultan hangzó ismeretek is bizonyítják, hogy Attila mára meglehetősen sok tapasztalatot és jártasságot szerzett ebben a tudományágban, amit szeretne továbbadni is.

– Elhatároztam, hogy járdacsillagászatot tartok Tószegen. Meghirdettem a közösségi média helyi csoportjában a programot, kipakoltam a távcsövet, és vártam az érdeklődőket. Jó érzés volt, hogy sokan eljöttek, és láttam az embereken, hogy tetszik nekik, amit látnak és amit tőlem hallanak – meséli a fiatalember, aki továbbgondolta az elképzelését.

– Megfogalmazódott bennem, hogy a ki- és bepakolással töltött időmet észlelésre is fordíthatnám. Ahhoz azonban kell egy fixen telepített oszlop a megfelelő helyen, bekapcsolni a távcsőmechanikát (ez kompenzálja a Föld forgását) és lehet is észlelni.

Nos, 2018-ban ez elkészült a kertünk végében. A szakköri „oszlopavató” buli után a megfigyelésekre koncentráltam, stagnált az észlelőhely fejlesztése, tavaly év elején azonban nekifogtam és újult erővel megterveztem a csillagdát. A Capella csillagvizsgáló nevet viseli a Capella csillag után, mely a szekeres csillagkép fő csillaga – mondja és mutatja Attila a minikomplexumot.

Annak alapja hat és fél négyzetméter, a teteje nyitható, amit a kitalálója többször is „tökéletesített” már.

Az amatőr csillagász segítségeivel természetesen a mai napig fejlesztgeti a csillagdát. Észlelést könnyítő kiegészítőket, így például tartó tálcát terveztek, melyet 3D-s nyomtatóval nyomtattak ki, elektronikai segédeszközöket gyártatott, melyek a távcső tükrét fűtik, hogy hidegben ne párásodjon, és a mai napig egyéb érdekes technikai fejlesztéseken dolgoznak.

Ezek mind-mind az észlelés hatékonyságát segítik elő.

A Nap megfigyelésére is használja a távcsövet

– Mindig van valami ötletem, amit még megcsinálnék rajta. Tervezem egy allsky kamera beüzemelését, melyet online is lehetne nézni, és meteorok detektálására használnám – mondja Attila, miközben mutatja a csillagdában található műszereket.

A csillagda fő műszere egy húsz centiméteres Schmidt Cassegrain távcső, melyet főként a Hold, de a Jupiter holdjai, bolygók és a Nap megfigyelésére is használ, utóbbit természetesen megfelelő szűrővel. És van egy speciális naptávcsöve, melyet kifejezetten a Nap észlelésére fejlesztettek ki.

Több csillagcsoportosulás viseli már a nevét

– A megfigyeléseimet vizuálisan és fotografikusan is végzem, többféle kamerám van erre a célra, illetve az észleléseimet mindig elküldöm a Magyar Csillagászati Egyesületnek egy nagy archívumba – mesél a megfigyeléseiről a tószegi fiatalember, aki nagy sikernek éli meg, hogy szerepelhetett a Csillagnézők című dokumentumfilmben, mely a magyar amatőr csillagászatot mutatja be.

– S büszkeséggel tölt el, hogy huszonhat aszterizmus (egy szabályos, érdekes formájú csillagcsoportosulás az égen) viseli a nevemet, melyeket én katalogizáltam elsőként – teszi hozzá.

A teljes, eredeti cikk a tószegi csillagászról IDE kattintva érhető el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.