Fekete-Győr András
Az elmúlt tíz évben nem volt olyan nagy léptékű, romákról készült kutatás, mint ami tavasszal zajlott Magyarországon, Erdélyben és a Felvidéken a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület konzorciumvezetésével. Az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő megbízásából a Kutatópont Kft. 4500 fős mintán vizsgálta a magyarlakta területeken élő roma családok identitását, illetve szociális- és munkaerőpiaci helyzetét. Az eredményekről szerdán számoltak be a Szegedi Dóm Látogatóközpontban rendezett konferencián – derül ki a cikkből.
Rétvári Bence fővédnök, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) miniszterhelyettese felidézte: 2010 előtt a romakérdés emberjogi kérdés volt csupán, így konkrét segítséget nem kaptak, csak jogi vitákat rendeztek a cigányság és a magyarság között.
– A mostani politika lényege, hogy segítséget nyújtsunk: ösztöndíjakat adunk például a különböző iskolai végzettségek megszerzéséhez. A problémáikat pedig nem irodákból kezeljük, hanem jelen vagyunk a romák között, mert csak így lehet megérteni, mire van szükségük – tette hozzá. Monszpart Zsolt, a támogatáskezelő főigazgatója pedig kiemelte: soha nem költött még a kormány akkora összeget a roma leszakadás csökkentésére, illetve felzárkóztatásra, mint most.
A konferencián részt vett Böjte Csaba, a Dévai Szent Ferenc Alapítvány alapítója is, aki – mint fogalmazott – virág helyett két gyereket hozott.
Alberti Annamária verset szavalt, majd Michi Denisával közösen elénekelték a cigány himnuszt. A lányok kicsi koruk óta az otthon lakói, ők is erősítik azt a húsz százalékot, akik roma származásúak.
– Mi minden június 4-én megtartjuk a Szövetségkötés napját, mely többet jelent, mint Trianon. Mert mi mindannyian az Újszövetség népe vagyunk, ez pedig bőrszíntől függetlenül összeköt bennünket – fogalmazott Böjte atya.
Latorcai Csaba, az Emmi közigazgatási államtitkára a 912 millió forintos támogatással megvalósult, hároméves projektről elmondta, a Kárpát-medence magyarlakta vidékein élő, hátrányos helyzetű romák felé fordultak.
– A cél nem a segélyezés, hanem hogy képessé tegyük őket végzettséget, majd munkát szerezni
– fogalmazott.
Székely Levente, a kutatás vezetője arról beszélt, milyen helyzetképet tudtak felmutatni a roma közösségekről.
[gallery ids="9984062,9984035,9984053,9984038,9984056,9984059"]
– A felmérésből az derült ki, hogy a magyarországiak és erdélyiek közel fele annak ellenére elégedett az életével, hogy sokan közülük nagyon szegényes körülmények között élnek. Felvidéken ez az arány valamivel rosszabb volt. A megkérdezettek több mint nyolcvan százaléka magyar anyanyelvűnek tekinti magát, a többség pedig identitásában is elsősorban magyarnak vallja magát. Az is kiderült, hogy a megkérdezett vállalkozások közel fele alkalmazott már roma származású munkavállalót és többnyire elégedettek a munkájukkal. Ez azért is fontos, mert a romák többsége személyes helyzetének javulását a munkapiactól és nem a támogatásoktól várja – foglalta össze a több ezer oldalas munkaanyag néhány lényeges pontját a kutatás vezetője.
Az alábbi videón Böjte Csaba két dévai tanítványa: Alberti Annamária és Michi Denisa közös fellépése tekinthető meg.
Járóka Lívia, az Európai Parlament alelnöke videóüzenetben csatlakozott a konferenciához. Összefoglalásként elmondta, a kutatás célja az volt, hogy megmutassa a legfontosabb teendőket, illetve azt, hogy milyen területeken tudják majd a leghasznosabban elkölteni a következő időszak pályázati forrásait.
Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.