Alpakák népesítik be a portelki tanya udvarát

Ki gondolná, hogy megél, de az Andok zord vidékéről származó gyapjas állat otthonra lelt a Tari-tanyán.

null

Tariné Földi Ágnes és férje birtokán nemcsak az alpakák tartását, gondozását ismerhetik meg a látogatók, hanem a fonalkészítés fortélyait is. Ám mielőtt ennek folyamatába Ágnes beavatta a szoljon.hu munkatársát, arról beszélgettünk, hogy miért adták fel kisvárosi életüket és költöztek a portelki tanya világába.

– Hat éve élünk ezen a csoda helyen – mutatott körbe a fákkal, bokrokkal körülölelt területen.

– Akkoriban a férjem találta ki, hogy Jászárokszállásról költözzünk tanyára. A gyerekek már felnőttek, önálló életet kezdtek, mi pedig ketten maradtunk a tetőteres házban.

A férjem mindennap Budapestre ingázott dolgozni. Ez hosszú távon nagyon megterhelő és stresszes, ezért szeretett volna váltani. Pedagógusként a helyi könyvtárban dolgoztam, de elgondolkoztam az ötleten. Végül is miért ne vágjunk bele? Először Jászágó környékén nézelődtünk, de ott nem találtunk ingatlant. Hosszas keresgélés után bukkantunk rá a portelki tanyavilágban található hétezer négyzetméteres portára. Eladtuk a jászárokszállási házat, megvásároltuk és felújítottuk a tanyát, ahol – miután felmondtunk a munkahelyeinken – új életet kezdtünk – beszélt a kezdeti lépésekről Tariné Földi Ágnes.

Férje mezőgazdasági végzettséggel rendelkezik, de csak néhány évet dolgozott a szakmájában. Nem volt kérdés, hogy állatokkal népesítik be a portát. Baromfiudvart alakítottak ki tyúkokkal, libákkal és kacsákkal. Családi gazdaságukban igazi kuriózumnak számít az alpaka, de az alpakák mellett megtalálható náluk az emu és a törpe birka is. De miért éppen alpakával kezdtek foglalkozni? – kérdeztük Ágnest.

– A tanya felújításakor különleges kincseket, többek között egy régi kártolódobot találtunk a padláson. Akkor még azt sem tudtam, hogy ez fontos eszköze a kézi fonalkészítésnek.

– Nem hiszek a véletlenekben, talán a sors üzenete volt, hogy erre a kellékre egyszer még szükségünk lesz – emlékezett vissza.

S valóban, a sors nagy rendező. A házaspár útja egyik alkalommal egy emufarmra vezetett, ahol először láttak élőben alpakát. Azonnal beleszerettek a barátságos, nyugalmat árasztó állatba. Egyre többet foglalkoztak a gondolattal, hogy jó lenne a tanyán alpakát tartani.

Ekkor már szakmai anyagokat is gyűjtöttek, sokat olvastak a tevefélék családjába tartozó állat gondozásáról, és felvették a kapcsolatot hazai tenyésztőkkel is. Az első két alpaka Belgiumból érkezett a Tari-tanyára, később az állomány szépen gyarapodott.

[gallery ids="9996761,9996758,9996755,9996752,9996749"]

– Jelenleg tizenhárom alpakát tartunk, mindegyik külön egyéniség – vezetett körbe Ágnes a karámon. – Az ott Frédi, a legöregebb csődör, s közeledik Linda is, ő februárban született. A kicsik már megszokták, hogy jönnek-mennek nálunk a látogatók, míg az öregebbek távolságtartók. A Dél-Amerikában őshonos alpakát teherhordásra használták az Andokban. Európában hobbi- és haszonállatként is tartják, a meleget és a hideget egyaránt jól tűri. Szelídek, kíváncsi természetűek, terápiás célra szintén alkalmazzák – tudtuk meg a tanya háziasszonyától, aki az elmúlt években kitanulta a kézi gyapjúfeldolgozás fortélyait is. A fonalból sálat, sapkát, zoknit köt és egyéb portékákat alkot. Így a régi, poros kártolódob újra életre kelt, a kézi fonáshoz pedig lábbal hajtott rokkát használ.

Kézzel dolgozza fel a gyapjút

Megtudtuk, hogy az alpaka gyapja nagyon értékes, finom tapintású és jó minőségű.

– Fontos, hogy nem minden testrészén egyforma minőségű a szőr, ezért nyírás után válogatjuk. Felhasználásra a hátán, a hasán és a nyakán lévő gyapjú a legalkalmasabb. Első lépésben eltávolítom a rövid, vastagabb szálakat és a szénamaradványokat. Minél vékonyabb és hosszabb a gyapjúszál, annál értékesebb. Ezután kézmeleg, enyhén samponos vízben kimosom. A vizet addig cserélem rajta, amíg az tiszta nem lesz. A gyapjút a napon szárítom meg, majd a fésülés, kártolás következik. Végül jöhet a fonás és a fonal festése. Ehhez ételfestéket használok úgy, hogy a színek összemosódjanak – avatott be a gyapjúfeldolgozás fázisaiba Tariné Földi Ágnes.

Az eredeti cikk az alpakák tanyai életéről IDE kattintva érhető el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.