Carment is szednek a csorvási cseresznyésben

Pusztai József ültetvénye egyedülálló. Csorvásról átnyúlik a szomszédos Gerendásra, ahol a gazda él.

null

Az idén 70 éves, a csorvási cseresznyésben tevékenykedő Pusztai József a szintén 1951-ben született Dénes Istvánnal, a Csorvási Gazdák Termelőszövetkezet elnökével jó kapcsolatot ápolt. A rendszerváltás után a téesznél a szabad munkaerővel valamit kezdeni kellett, és paprikakapcsolaton keresztül jött képbe egy németországi szövetkezet, mely hajlott a kertészeti tevékenységre – derül ki a cikkből.

– Akkor, 1992-ben én már az orosházi Mezgében tanítottam, illetve németül is jól beszéltem. Gerendásiként az ottani téeszelnök, Szász János is tudott erről, és ő ajánlott az alakuló vállalkozásba. A gerendási, a csorvási és a német szövetkezet egyharmad-egyharmad tulajdonrésszel alapította meg a Hunapfel Kft.-t. – mesélte Pusztai József. – Rá tíz évre uniós előcsatlakozási lehetőségként Nemesnyik Istvánnal közösen is pályáztunk ültetvénytelepítésre. Nyertünk, és ez volt a kiindulópontja a mi családi gazdaságunknak is.

Pusztai Józsefék családi gazdaságukban jelenleg 12 hektáron termesztenek cseresznyét és 15 hektáron meggyet, mindkét gyümölcsből többfajtát.

Így az érési, szedési idő is különböző. Mindezt még kiegészíti 2,5 hektár szilvaültetvény. Az idei, tavaszi fagyok miatt a cseresznye korai fajtái érthetően nagyobb károkat szenvedtek, mint a későbbiek, mint például a hagyományos magyar carmen. Összességében 60 százalékot vitt el a fagy, ugyanakkor jó a piaca a gyümölcsnek.

Pusztai Józsefék családi gazdaságukban jelenleg 12 hektáron termesztenek cseresznyét. Fotó: Bencsik Ádám/beol.hu

A cseresznyét csak kézzel szedik, a meggyszüretet ugyanakkor három rázógép is segíti, a konzervipar számára takarítják be így a gyümölcsöt.

Annak is megvan a fortélya, hogy mikor víztelenítsék speciális beavatkozással a meggy szárát, hogy könnyen elengedje a gyümölcsöt.

– Ezt általában nyolc–tíz nappal a rázás előtt végezzük el, és fohászkodunk azért, hogy ne legyen túl nagy szél, ami leveri a gép előtt a meggyet – ecsetelte a szakember. – A fiatal meggyültetvényeknél nem használjuk a rázógépeket, mert könnyen tönkretehetnék a gyökérzetet, így több kárt okoznának, mint amennyi hasznot hoznának. Az étkezési célú meggynél a legnagyobb felvásárlók közé a baltikumi államok tartoznak. Különböző csomagolásban rendelik az árut. A cseresznyénél az üzletláncok egyre inkább a félkilós, műanyag dobozos kiszerelést kérik.

Nyári munkát kínálnak a diákoknak a gyümölcsösben

Pusztai József elmondta, a Hunapfel Kft.-nél és családi gazdaságukban is nyári munkát kínálnak a diákoknak, akik teljesítményük alapján igen jól kereshetnek. Tizenöt és tizennyolc éves kor között iskolalátogatási igazolás és szülői engedély szükséges. A felnőtt munkavállalókat az előírt szabályok szerint foglalkoztatják.

Dr. Kulcsár László, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara megyei elnöke kiemelte, Magyarország az Európai Unió második legnagyobb meggytermelője, és az utóbbi években itthon is egyre népszerűbb ezen gyümölcs fogyasztása. A szakemberek közepes mennyiségű átlagtermést jeleztek elő. A hozamot befolyásolja az időjárás, illetve termőkörzetenként eltérő a mennyiség. A megyében megtermelt meggy minősége nagyon jó, ezért is keresett külpiaci termék. Fő felvevőpiac a feldolgozóipar, az uniós meggybefőtt-kereskedelemben hazánk vezető szerepet tölt be, az ellátás több mint 40 százalékát adja.

A csorvási cseresznyésben tevékenykedő gazdákat bemutató eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Korábbi cikkünkben arról írtunk, hogy a jó cél érdekében gyalogol a pásztói lány. 440 kilométeres túrára készül Till Anilla, akciójával a természetvédelem fontosságára hívja fel a figyelmet.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.