Az installáció az 1565-ben készült Werbőczy István hármas törvénykönyvének előlapját ábrázolja a debreceni középiskola épületének oldalsó tűzfalán.
Az installáció az 1565-ben készült Werbőczy István hármas törvénykönyvének előlapját ábrázolja a debreceni középiskola épületének oldalsó tűzfalán.
– A debreceni könyvnyomtatás több mint négy évszázados hagyományával rendelkező Alföldi Nyomda Rt. vezérigazgatója, György Géza az ünnepségen a debreceni nyomda történetéről beszélt, kiemelve a reformáció és Huszár Gál személyiségének jelentőségét.
– A református hitélet gyakorlásához szükséges énekeskönyvek és egyéb kiadványok gyártása mellett a magyar művelődés, tudomány és oktatás fejlődéséhez szükséges tankönyvek tízmillióinak gyártása mellett a magyar nemzeti kultúra nyomtatott gyöngyszeme készült Debrecenben
– utalt György Géza a falfestményre, valamint a Református Kollégium nagy hírű professzorainak nyomtatott munkáira a a XVI. és a XVIII. század között. – Ilyen volt Hatvani István Füveskönyve vagy Maróthi György híres Arithmeticája, II. Rákóczi Ferenc manifesztuma és a Habsburg-ház trónfosztását kimondó nyilatkozat – fejtette ki a szakember. Hozzáfűzte, hogy már a XVI. század közepén is Debrecenben volt Magyarország legnagyobb könyvgyára, és a mai napig így van.
Pósán László országgyűlési képviselő szerint Debrecen első tűzfalképe az esztétikumon túl a város identitását is kifejezi: Debrecenben ez a hagyomány tisztelete mellett az új iránti nyitottság.
Tirpák Zsolt, a DSZC kancellárja hangsúlyozta: az intézményben a szakemberképzés mellett az is fontos, hogy a diákok aktívak legyenek a város közösségi és kulturális életében.
– Ez a program is része annak a stratégiai tervnek, mellyel terveink szerint a fiatalok Debrecen aktív polgáraivá válnak
„Üzenjük Debrecen értékeit és tradícióit, valamint a könyv szellemiségét”
– fogalmazott Tirpák Zsolt.
Puskás István alpolgármester először arra hívta fel a figyelmet, hogy a világ sok városában az ehhez hasonló falfestmények mindig üzennek valamit a településről, nem pusztán esztétikai jelentőségük van. A street art New Yorkban csak az 1970-es években indult el ugyan, mégis több évezredes szokás. Pompeiben ma is találunk ókori graffitiket, melyekkel a korabeli emberek üzentek egymásnak – foglalta össze Puskás István. A politikus szerint Debrecen látványának, közösségi életének ez az eleme nagyon hiányzott, és talán történelminek is mondható, hogy az első köztéri falfestmény megszülethetett Debrecenben.
Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.