Nógrád művészei bepillantást engednek a kézművesség rejtelmeibe

A Magyar Kézműves Szövetség hétvégén nagyszabású rendezvénysorozattal készül.

null

Az ország különböző pontjain június 12-én, szombaton egyszerre nyíltak ki a szövetség tagjainak műhelyei, hogy megmutassák mesterségük sokszínűségét. A Magyar Kézműves Szövetség közel tíz éve alakult meg abból a célból, hogy egy közösséget alkossanak azok a mesterek, akik munkájukkal erősítik a hazai tárgyalkotó kultúrát.

Immár több mint hetven családi manufaktúra erősíti a tábort, akik azon dolgoznak, hogy az ismert és hazánkban még életben maradt húsz mesterséget megőrizzék. Ezek a kézművesek szeretnének maradandót alkotni, mivel szeretik az alkotás szépségét, és a tárgyak egyediségét. Nógrád megyében több helyen is várták a szövetség műhelyeiben az érdeklődőket, hogy az alkotás örömét és egyediségét is bemutassák.

Mátramindszenten Kenesei Gábor kerámiából és bőrből készít állatfigurákat.

– Az első termékünket, egy bőrből készült denevért, a régi parasztházunk mennyezeti gerendái ihlették meg. A feleségemmel együtt tevékenykedünk. Tudomásom szerint teljesen egyediek az alkotásaink az anyagfelhasználás, a design és az elkészítés tekintetében is – mondta Kenesei Gábor, hozzátéve: – Munkáink megtalálhatók Guadeloupe szigetétől Tajvanig, a világ számos országában. Elnyertük már a legkreatívabb készítőnek járó I’ Europa in Prato nevű díjat a padovai kiállításon is. Az elmúlt 29 év alatt harmincféle figurát találtunk ki: a kaméleonból tizenötezer darabot, a denevérből tízezret készítettünk eddig. A termékek előállításához nem használunk gépeket.

Autentikus művészek
Fotó: nool.hu

Kenesei Gábor kiemelte: a szövetség nyitott kézművesműhely ötletét jó kezdeményezésnek tartja, hiszen kézművesek tucatjai kerültek rossz helyzetbe a járvány miatt, mert nem volt alkalmuk a bemutatkozásra.

A nógrádi alkotóműhelyt Bubutimár Éva keramikus alapította, aki Szendehelyen dolgozik Szabó Eszterrel közösen. – Éva már kislány kora óta tudta, hogy agyagból ember formájú szobrokat fog készíteni. Gyermekkori munkáit is eltette, így komoly életmű-kiállítása is volt már szülővárosában, Dunaújvárosban. Műhelyünk mottója, hogy a kerámia lélek és varázslat – mesélte Szabó Eszter.

Hozzátette: amikor először agyagot fogott a kezébe, azóta tudja, hogy ez a mesterség az ő útja. – A sors úgy hozta, hogy a Bubutimár családba házasodtam, ennek már húsz éve. Számtalanszor halljuk, hogy a családdal együtt dolgozni nem könnyű, de mi szerencsések vagyunk, mert még soha nem vesztünk össze. Bubu a szobrokkal, forma- és színvilággal utat mutat az egész arculatban, én pedig az „iparos” vagyok a műhelyben – ismertette az alkotó.

A teljes cikk IDE kattintva érhető el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.