Eperjes Károly hitről, szívről, meglelt utakról mesélt

Nagy munkán van túl a színművész, az utolsó simításokat végzik az általa rendezett Krisztus inge című, nagyszabású játékfilmen.

null

Nagy munkán van túl Eperjes Károly, hiszen az utolsó simításokat végzik az általa rendezett Krisztus inge című, nagyszabású játékfilmen, amely a szerzetesek 1950-es évekbeli üldöztetéséről szól, a színművész főszereplésével. A hitbéli meggyőződéséről oly őszintén megnyilatkozó, nagy formátumú művész a napokban több Fejér megyei helyszínen jelent meg a stábbal, a bodajki kegyhely Kálváriáját is megjárta a kamera kíséretében. A Csákváron tartott pihenő idején beszélgettünk vele.

Művész úr, a filmbéli főszereplő azonos önnel? A saját belső útkeresését követhetjük benne nyomon?

– Nem pontosan. Engem is meglepett, amikor megtudtam, Leventéék e filmre készülnek (Kovács Levente és Törcsi Levente, a Lighthouse Film tulajdonosai és rendezői – a szerk.), s megkérdezték: elvállalnám-e a főszerepét. Elolvastam a forgatókönyvet, ismerem a felkért papokat, egyházi személyiségeket, a megjelölt helyszíneket, mindegyikük nagyon kedves nekem. S megnéztem a rendezők előző filmjét, a Rododendront Cserhalmi Györggyel, Gáspár Tibivel – ő lakótársam volt a kollégiumban. Ezek alapján komoly minőséget láttam, s nyitott vagyok a jó munkára. Kérnek tőlem benne személyes beszélgetéseket papokkal, lesz, ahol Pilinszky-, Csoóri-, Babits-verseket olvasok fel, bizonyos képek alatt ez hallható. Személyemben ott vagyok jelen, ahol a rendezők kérik, rájuk bíztam magam, de ez dramaturgiai­lag felépített forgatókönyv a vajúdástól a beérkezésig, a hazatalálásig.

Pilinszky-, Csoóri-, Babits-verseket olvasott fel a film számára Eperjes Károly
Fotó: Pesti Tamás / Fejér Megyei Hírlap

Minden ember bejár egy utat életében, és bizonyos, hogy mások vagyunk ifjúkorban, mint idősként. Érnek örömök és fájdalmak, megélünk csapásokat, felemelő érzéseket, szerelmet, árulást, s tartunk valahonnan valahová – hacsak nem a semmibe. Mondjuk úgy: idősebb korban elgondolkodóbbak, ha úgy tetszik, erényesebbek is vagyunk. Erről is szól a film?

– A korábbi nagy buktatóimról külön említést teszek, készült már erről dokumentumfilm, tanúságtétel az M1 műsorának Ez itt a kérdésében is: „Az igazat mondd, ne csak a valódit!” idézettel a címben. Megismerhették a gondolataimat. A film célzottan, mindenki számára egyfajta utazást kínál a két Levente forgatókönyve által, s ennek vezetésére alkalmasnak találtak. Nem Eperjes Károly, a színművész, nem Eperjes Károly, a tanúságvető, nem Eperjes Károly, a hazafi… Összetett feladat. Megbeszélték velem a helyszíneket, a megszólalókat, kölcsönösen egyetértettünk mindenben. Egyelőre együtt dobban a szívünk, s reméljük, harmóniává érik közben. S ha olyan minőségben készül el a film, mint a korábbi, akkor nekem – mint a manézsban – halálugrást kell végrehajtanom, aztán kapjatok el!

Minden ellenkező híreszteléssel szemben a mai világban nincs annyi háború, vér és harc, mint hajdan, mégis hit- és lelki válságot élünk át az egész földkerekségen, nem beszélve a fogyasztói társadalom általános értékvesztéséről. Mennyire idő- és korszerű az Istent kereső keresztény gondolkodás? Hitvallást tenni Istenről, Jézusról?

– Nem korszerű ez, sőt kórszerű, hosszú ó-val, a korszellemmel dacolva. Van egy arche-, azaz ősi ajánlatunk! Vissza az origóhoz! Mindenki kapja mankóként a hóna alá a keresztet, ha nem is a hátára, s gyerünk! Ezt ajánljuk. Adyval szólva, várjuk az Úr érkezését. Mert jön.

Érdekes és egyre népszerűbb ez a műfaj, ami nem játék- és nem dokumentumfilm, hanem a kettő keveréke. A fikciós részek segítenek a jeleneteket megérteni, vonzóbbá tenni a dokumentarista elemeket.

– Igen, nem is tudnám pontosan meghatározni én sem, talán azt mondanám, fikciókkal gazdagított költői dokumentumfilm a lélekjárásról. Hogy aztán ezt ki hogyan „fogja” majd, kiderül.

A teljes beszélgetést ITT érheti el.

Kiemelt kép: Pesti Tamás / Fejér Megyei Hírlap

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.