Hazánkban nincs még ilyen jelentős kosbor-lelőhely, mint Zsombó mellett

Zsombó külterületén, egy mező szélén összesen több milliárd forint eszmei értékben találtak védett növényeket.

null

Zsombó külterületén állunk egy mező szélén, ami pont úgy néz ki, mint az összes többi a nagy magyar Alföldön. Vagyis mégsem. Itt összesen több milliárd forint eszmei értékben találtak védett növényeket. Egyszerre, ekkora tömegben és fajgazdagságban az országban valószínűleg nincs még ilyen jelentős kosbor-­lelőhely – olvasható a Délmagyar hírportál cikkében.

– Itt nincs semmi, és ez így jó. Hallgassátok: pacsirtaszó és tücsökciripelés. Ha csak ennyi lenne, már az is érték. Hol találsz egy nagyváros kö­­zelében egy ilyen helyet? Utána jönnek a specialitások, a növényvilág. Amit most lá­tunk, az a kék színű lenmező, ez a délután elveszíti a szirmait, kevésbé lesz látványos – mutatja Kármán Balázs, a Magyar Természetfotósok Szövetségének tagja.

A természetvédők azt szeretnék elérni, hogy nyilvánítsák védetté a rendkívüli felfedezésnek helyet adó területet
Fotó: MOLNÁR GYULA/DÉLMAGYAR

Nagy Bara titkai

Zsombó külterületén vagyunk a Nagy Bara elnevezésű szikes pusztán, ahol a pacsirtaszónál és a tücsökciripelésnél nagyobb izgalmak is várják a szakértő növénykedvelőket.

Kármán Balázs így folytatja, miközben a pusztaságban sé­­tálunk: – A váratlan megfigyelések eredményeként most ott tartunk, hogy az országban egyszerre, ekkora tömegben, ilyen fajgazdagsággal nincs még egy másik kosborlelőhely. Április 30-án a terület alsó ré­szén bukkantunk az első na­­gyon nagy meglepetésre, az agár­kosborra. A térségben is néhány helyen megfigyelhe­­tő, és nagy örömmel szokták mutogatni a botanikusok, hogy itt van harminc tő, itt meg negy­­ven tő. Ha kicsit feljebb sé­­tálunk, első blikkre látjuk, hogy itt tízezer tő van.

Kármán Balázs mutatja a poloskaszagú kosbort, amelynek eszmei értéke példányonként 50 ezer, a többié 10 ezer forint. Fotó: Török János

Nem akarták elhinni

A felfedezést követő munkanapon bejelentették a Kiskunsági Nemzeti Parknak, hogy becslésük szerint 100 ezres nagyságrendű védett agárkosbor-állományra bukkantak.

– Először el sem akarták hinni, kicsit furcsa reakcióik voltak, majd néhány nap múlva lelkesen visszaigazolták, hogy igaz. Azóta terv­­szerűen és rendszeresen folyik a terület botanikai feltárása – mesélte a természetvédő fotós, aki séta közben felhívta figyelmünket a jobbra-balra megbúvó kosborokra. Volt poloskaszagú és mocsári kosbor, és egy olyan hibrid, ami a két faj kereszteződése, ami szintén rendkívül ritka és szórványos.

A kosbor a kosborfélék családjának egyik nemzetsége. Valamennyi, Európában élő faja védett növény. Ausztrália kivételével az egész földke­rekségen megtalálható; mintegy ötvennyolc fajából 22 Magyarországon is honos. A fajok elkülönítése a nagy változékonyság és a gyakori hibridek miatt a kosborfélék legtöbb nemzetségéhez hasonlóan meglehetősen nehéz és bizonytalan. Az agárkosbor a kosborfélék családjába tartozó védett növényfaj. Egyéb nevei: agár sisakos kosbor vagy agármony. Réteken, nedves homoki gyepekben, sztyeppekben él. Az Alföldön ritkán, szikes pusztákon is előfordul. Természetvédelmi értéke 10 ezer forint.

Figyelik a területet

Az egyedszámfelmérés véletlenszerű mintavétellel úgy zajlott, hogy egy négyzetméteren az adott ponton, ahol véletlenszerűen megállt a csatárlánc, megszámolták, hogy hány növényt látnak.

Több mint ezer ilyen pont alapján lehetett felbecsülni, hogy csak a vizsgált területen 540 ezer tő virágzó poloskaszagú kosbor volt a múlt héten (június végén).

A biológusok, botanikusok jelentős része már figyeli a területet, Kármánék találkoztak már itt akadémikussal, egyetemi tanárral is.

Országos védettség a cél

Kármán Balázs fia, Kolos helyi tájépítész és a terület felfedezője, valamint a Magyar Természetfotósok Szövetsége mint civil szervezet védettségi javaslatra terjesztették elő a területet az önkormányzatnál.

– Várjuk a visszajelzést, hogy kellően nagy-e a több tízmilliárd forintra becsült eszmei érték ahhoz, hogy bekerülhessen a helyi értéktárba. Bízunk abban, hogy kérésünk meghallgatásra lel. Tudomásunkra jutott, hogy a Kiskunsági Nemzeti Park terjeszti majd be az illetékes miniszternél, hogy országos védettséget kaphasson a páratlan terület.

Rosszkor virágoznak

Kármán Balázs elmesélte, hogy az egyik botanikus azt mondta nekik, a területmegismerés egyik nehézsége az, hogy ezek a növények pont vizsgaidőszakban virágoznak, amikor a tudományos diákköri munka, az oktatás mind az egyetem falain belülre szorul, és ez a terepi munka rovására megy.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.