Legendák övezik a Debrecen határában lévő díszes romkastélyt

A nyers kő- és téglaelemek főként gyalogosan vagy biciklivel fedezhetők fel az ecetfákkal benőtt ingatlanon.

null

A nyers kő- és téglaelemek főként gyalogosan vagy biciklivel fedezhetők fel az Erdőmester utca és a Dombostanyára vezető út közötti, ecetfákkal benőtt ingatlanon. Ottjártunkkor a környékbeliekkel beszélgetve a Napló munkatársa megtudta: a díszes építményeket az 1990-es években kezdte készíteni a néhai dr. Ilia de Riska görög-olasz származású díszlet- és jelmeztervező, aki megkedvelte Debrecent, sok barátot szerzett itt, s neki is a belvárosban volt nem mindennapi díszítettségű lakása.

A helyszínen azt is megtudták, hogy a mai, már egybefüggő birtok telkeit és házait a művész annak idején részletenként vette meg, s azokat bővítette, varázsolta át az elképzelései szerint. Ezzel kapcsolatban van, aki tudni véli azt is, hogy az Erdőmester utcai romkastély Ilia de Riska firenzei családi kastélyát mintázza.

Miként a kompozíciókból kirajzolódik, a mintegy 10 éve elhunyt alkotó két fő egység létrehozását tudta elkezdeni. E két markáns épületrészt tornyok, kiugrók, míves ablakidomok is cizellálják, a kertben pedig medence vize is megcsillan.

A díszes építményeket az 1990-es években kezdték készíteni
Fotó: Vass Attila/haon.hu

A központi rezidencián kívül a parlagpusztai (dombostanyai) leágazás mellett és máshol is előbukkannak a mesebeli várformák a nagyra nőtt fák levelei közül. Az ember szinte látja rajtuk a fénylő páncélzatú őröket és a nép színes, vidám forgatagát.

A környéken élők elmondása szerint a romkastélynak már új, szintén külföldi tulajdonosa van, ám az eltelt évek alatt az állagmegóvás és a kertgondozás nyomai nem igazán tapasztalhatók. És ugyanakkor egyelőre sajnos az sem, hogy megvalósítanák, tovább építenék a kastélyt.

A teljes cikket IDE kattintva olvashatják!

Ezerévnyi magyar történelem került elő Szegeden a föld alól

Szeged középkori városmagjának egy részletét tárják fel a Móra Ferenc Múzeum régészei egy belvárosi ásatás során.

Egy rendkívül jó állapotban megmaradt fa cölöpsorra és sáncárokra is bukkantak, mely egy középkorban készült erődítés lehetett a Palánk városrész körül. Az ásatás területéről az Árpád-kortól egészen a 20. századig terjedő időszakból kerültek elő tárgyi leletek, valamint feltárásra került egy 17-18. századra keltezhető épületmaradvány, a körülötte elhelyezkedő műhelygödrökkel.– írja a Móra Ferenc Múzeum közleményében.

Tovább...

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.